Helsinki – jedno z najlepszych miast do życia na świecie

Helsinki to nie tylko stolica Finlandii, ale również największe miasto w kraju i centrum fińskiego biznesu, edukacji, kultury i nauki.

W mieście znajduje się osiem uniwersytetów i sześć parków naukowo-technologicznych., a 70% zagranicznych przedsiębiorstw działających w Finlandii ma tutaj swoje siedziby. Co więcej, jest to jedno z najlepszych miast do życia na świecie.

 

Oto kilka ciekawostek na temat Helsinek:

1. Córka Bałtyku – Helsinki mają przydomek „Córki Bałtyku”, gdyż leżą na krańcu półwyspu i na 300 wyspach.

2. Białe miasto – często nazywane jest również „białym miastem północy”, ponieważ wiele jego budynków jest zbudowanych z lokalnego granitu w jasnym kolorze.

3. 1550 – to rok założenia miasta. Helsinki zostały założone przez króla Szwecji Gustawa jako miasto handlowe Helsingfors, które król chciał aby rywalizowało z Tallinnem o wpływy światowe.

4. Standard życia – Helsinki dzisiaj mają jeden z najwyższych standardów życia miejskiego na świecie.

5. Sztuka – w tym mieście o populacji zaledwie 1 305 000 mieszkańców jest aż 80 muzeów.

6. Suomenlinna – lub Sveaborg dosłowne tłumaczenie Zamek Finlandii to zamieszkana twierdza morska zbudowana na sześciu wyspach. Jest to miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowa twierdzy została rozpoczęta w 1748 roku przez Szwedów jako ochrona przed ekspansjonizmem rosyjskim.

7. 300 wysp – Helsinki to miasto mostów, w ten sposób połączone są wszystkie wyspy ze sobą. Transport wodny jest szeroko rozpowszechniony, a miasto ma ponad 11 000 miejsc do zaparkowania łodzi.

8. Pogoda – Helsinki to najzimniejsza stolica świata, ze średnią roczną temperaturą nieprzekraczającą 0 ° C i 51 dniami w roku, kiedy na niebie nie widać słońca. To nie wszystko. Deszcz tam pada średnio przez 120 dni w roku.

9. Woda pitna – woda z kranu pochodzi prosto z górskich źródeł. Doprowadzana jest przez Päijännetunneli, najdłuższy tunel wodny na świecie. Jakość wody w Helsinkach jest tak wysoka, że ​​jest eksportowana do innych krajów – Arabia Saudyjska od wielu lat kupuje wodę pitną z fińskiej stolicy.

10. Śnieg – zimą na chodnikach i bulwarach w centrum Helsinek absolutnie nie ma śniegu dzięki podziemnemu systemowi grzewczemu. Władze miasta ogrzewają granitowe płyty dzięki czemu śnieg i lód natychmiast topnieją.

 

11. Dzień Niepowodzenia – Finlandia stworzyła Narodowy Dzień Niepowodzenia w 2010 roku. Dzień ten ma na celu pomóc Finom uczyć się na błędach i oczywiście nie powtarzać ich. Jest obchodzony każdego roku 13 października.

12. Zielone mundurki – od czerwca do połowy września w całym mieście rozlokowane są specjalne zespoły umundurowanych mężczyzn zwane „helsińskimi pomocnikami”. Siły te są identyfikowane przez zielone mundury i mają na celu udzielanie porad lub informacji o mieście.

13. Miasto kawoszy – Finowie piją więcej kawy na osobę niż ktokolwiek inny na świecie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię