Korzyści i ryzyko zdrowotne spożywania oleju palmowego

Olej palmowy wytwarzany jest z owoców afrykańskiej palmy olejowej. Ze względu na wszechstronne zastosowanie jest najczęściej spożywanym olejem na świecie.

Olej palmowy jest bogaty w przeciwutleniacze, szczególnie witaminę E. Ma ona kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowego układu odpornościowego, chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniami komórek.

 

Niektóre z korzyści zdrowotnych spożywania oleju palmowego obejmują:

1. Lepsze zdrowie mózgu

Naukowcy wiążą witamina E z lepszym zdrowiem mózgu. Wykazano, że forma witaminy E znajdująca się w oleju palmowym, znana jako tokotrienol, chroni tkankę mózgową przed niebezpiecznymi wolnymi rodnikami skuteczniej niż inne przeciwutleniacze. Badania również wykazują, że tokotrienole zawarte w oleju palmowym mogą nawet powstrzymać postęp uszkodzeń mózgu.

2. Promuje zdrowie serca

Olej palmowy zawiera duże ilości niezdrowych tłuszczów nasyconych. Ale zawarta w nim witamina E może również poprawić zdrowie serca. Badania pokazują, że przeciwutleniające działanie witaminy E znajdującej się w oleju palmowym u niektórych pacjentów ogranicza lub nawet zatrzymuje postęp chorób serca.

3. Wchłanianie witamin

Olej palmowy pomaga zwiększyć wchłanianie większej ilości witaminy A. Witamina A jest niezastąpiona dla siatkówki i ogólnego stanu zdrowia oczu. Witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, co oznacza, że ​​potrzebny jest tłuszcz w diecie, aby skutecznie wchłonąć witaminę. Niektóre badania sugerują, że dodanie oleju palmowego do diety zwiększa zdolność organizmu do wchłaniania witaminy A i innych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

 

Ze spożywanie oleju palmowego wiążą się również potencjalne negatywne skutki dla organizmu:

1. Podwyższony poziom cholesterolu

Podczas gdy niektóre badania sugerują, że olej palmowy obniża poziom cholesterolu, inne sugerują, że może on podnosić „zły” poziom cholesterolu. W badaniach tych porównano olej palmowy z innymi olejami płynnymi, takimi jak oliwa z oliwek, i ogólnie stwierdzono, że olej palmowy działa gorzej niż jego zamienniki. Jedno z badań wykazało, że olej palmowy zwiększa poziom cholesterolu u zdrowych osób.

1. Powiązanie z występowaniem miażdżycy

Świeży olej palmowy i starszy olej palmowy wykazują znacząco różne poziomy tokotrienolu. Z tego powodu podgrzany olej palmowy wykazuje znacznie mniej korzyści niż świeży olej palmowy. W rzeczywistości odgrzany olej palmowy może nie tylko utracić korzyści płynące ze świeżego oleju palmowego, ale może w rzeczywistości zwiększyć ryzyko chorób serca, takich jak miażdżyca.

2. Wysoka zawartość tłuszczów nasyconych

W porównaniu z innymi olejami płynnymi olej palmowy jest stosunkowo bogaty w tłuszcze nasycone. Olej palmowy zawiera około 49% tłuszczów nasyconych, podczas gdy oliwa z oliwek zawiera mniej niż połowę tego. Tłuszcze nasycone wiążą się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i przewlekłych schorzeń.

Ile kalorii mają owoce?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię