7 sposobów na szybkie pozbycie się wzdęć

Wzdęcia, ból brzucha, gazy dotykają każdego z nas. W zależności od tego jakie pokarmy spożywamy i pijemy oraz jak szybko opróżnia się nasz żołądek tak często zmagamy się ze wzdęciami. Na szczęście istnieje kilka szybkich i łatwych sposobów na pozbycie się tych dolegliwości.

1. Przejdź na mleko roślinne

Nietolerancja laktozy jest najczęstszą nietolerancją pokarmową. Kiedy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości enzymu laktazy, nie jest w stanie strawić cukru mlecznego zwanego laktozą, co prowadzi do wzdęć i biegunki. Szacuje się, że 68% ludzi na całej planecie ma ograniczoną zdolność trawienia laktozy. Ulgę przyniosą ci produkty takie jak roślinne mlek, jogurty i lody.

 

2. Odstaw FODMAP

FODMAP czyli ulegające fermentacji oligosacharydy, disacharydy, cukry proste i poliole. Inaczej mówiąc krótkołańcuchowe węglowodany. Jelito cienkie nie radzi sobie dobrze z wchłanianiem tych węglowodanów, więc po prostu tam siedzą, przechodząc fermentację i wytwarzając gaz. FODMAP obejmują szeroką gamę produktów spożywczych, w tym nabiał; owoce, takie jak jabłka, wiśnie, brzoskwinie i śliwki; środki słodzące, takie jak miód, agawa, ksylitol i sorbitol; warzywa, takie jak szparagi, brukselka i czosnek; fasolę – ciecierzycę, soczewicę i soję; oraz zboża, takie jak pszenica i żyto. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy masz nietolerancję, jest wyeliminowanie tych pokarmów z diety na kilka tygodni.

3. Jedz wolniej

Prędkość z jaką jesz może spowodować wzdęcie brzucha; im szybciej jesz, tym więcej powietrza połykasz, wysyłając je do żołądka, gdzie będzie się zbierać i rosnąć jak napompowany balon. Dobrą metodą jest okładanie łyżki czy widelca miedzy każdym kęsem.

4. Odrzuć gumę do żucia

Za każdym razem, gdy połykasz ślinę, połykasz powietrze, które może powodować wzdęcia”. Wiele gum zawiera również sztuczne słodziki, które mogą pogłębiać wzdęcia. To samo dotyczy żucia tytoniu.

5. Pomiń drinki z bąbelkami

Jeśli pijesz napoje gazowane, gaz w nich zawarta staje się gazem w twoim brzuchu. Chyba, że często ci się odbija podczas picia tych napoi wtedy gaz wydalasz z każdym beknięciem. Cokolwiek ci się nie odbije, trafia do Twoich jelit. Odstaw napoje gazowane i przejdź na herbatę, wino czy lemoniadę – wszystko bez bąbelków.

6. Dodaj błonnik

Jeśli wzdęcia ustąpią po wypróżnieniu, istnieje duża szansa, że są związane z zaparciami. Im dłużej stolec znajduje się w okrężnicy, tym więcej czasu mają bakterie na fermentację jego zawartości, tworząc więcej gazów. Pomocne może być dodanie do diety produktów bogatych w błonnik, takich jak chleb pełnoziarnisty, migdały i słodkie ziemniaki.

 

7. Wahania hormonów

U kobiet wahania hormonów podczas cyklu menstruacyjnego mogą powodować zatrzymywanie wody w dniach poprzedzających miesiączkę, co może powodować wzdęcia i skurcze. Suplementy magnezu mogą pomóc w zatrzymywaniu wody podczas miesiączki, podobnie jak mogą zmniejszyć ilość soli w diecie.

Jeśli wzdęcia nie ustępują lub występują dodatkowe objawy, takie jak gorączka lub utrata masy ciała, skonsultuj się z lekarzem, który zbada Cię pod kątem schorzeń, takich jak celiakia lub choroby zapalenia jelit.

Sen niezbędny dla zachowania zdrowia ciała i umysłu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię