W USA spada bezrobocie

Ubiegły rok amerykańska gospodarka zakończyła rekordowym wzrostem liczby miejsc pracy – ponad 6 milionów. Według najnowszych danych Departamentu Pracy, bezrobocie w Stanach Zjednoczonych spadło poniżej 4 procent.

W grudniu w USA przybyło 200 tysięcy nowych miejsc pracy, czyli mniej niż w poprzednich miesiącach. Amerykanie skorzystali jednak z wcześniejszych ofert i bezrobocie spadło do 3,9 procent. Jeszcze rok temu wskaźnik bezrobocia przekraczał 9 procent.

W całym 2021 roku w amerykańskiej gospodarce powstało 6 milionów 400 tysięcy nowych miejsc pracy. W ostatnim kwartale wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych wyniósł 7 procent, poprawiały się nastroje konsumentów i rosły pensje Amerykanów. Problemem jest jednak wysoka inflacja i wzrost cen paliw.

 

Eksperci obawiają się jednak skutków kolejnej fali pandemii koronawirusa. Każdego dnia w USA stwierdza się ponad 600 tysięcy nowych przypadków COVID-19, przede wszystkim wariantem omikron. Może to się odbić na kondycji sektora turystycznego oraz pogłębić zakłócenia w łańcuchu dostaw. Prezydent Joe Biden wykluczył zamknięcie gospodarki z powodu wzrostu liczy infekcji.

Dobrze płatne zawody z niskim poziomem stresu. Ranking

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię