Woda Ryżowa – sekret urody Japonek

Nieskazitelna cera i piękne, lśniące włosy to coś czego wszyscy możemy pozazdrościć Japonkom.

Okazuje się, że sekret stojący za ich urodą jest niezwykle prosty – to woda ryżowa. Jest ona bogata w minerały i witaminy które sprawiają, że jest fantastyczna zarówno dla skóry, jak i włosów.

Woda ryżowa – skład

Woda ryżowa zawiera wiele składników o wartościach odżywczych, wpływających korzystnie na skórę i włosy. Około 16 procent z nich to proteiny, budulec niezbędny dla zdrowia komórek. Trójglicerydy i lipidy stanowią po 10 procent składu wody ryżowej, natomiast skrobia (ekstrakt nadal stosowany w japońskich kosmetykach) występuje w 9 procentach. Węglowodany, inozytol, kwas fitynowy i substancje nieorganiczne to kolejne składniki wody ryżowej.

Jak przygotować wodę ryżową?

Istnieją trzy bardzo proste sposoby na zrobienie wody ryżowej w domu:

Metoda ekspresowa – gotuj ryż w garnku, w większej ilości wody niż normalnie używa się do gotowania. Kiedy ryż jest już w połowie ugotowany, odcedzić wodę do butelki i gotowe.

Metoda tradycyjna – w dużym naczyniu namocz filiżankę nieugotowanego ryżu w dwóch filiżankach wody i pozostaw na około pół godziny. Wodę przecedź do butelki – to jest właśnie woda ryżowa.

Metoda fermentowana – możesz również sfermentować wodę. Niektórzy twierdzą, że sfermentowana woda ryżowa działa na skórę jeszcze lepiej. Wszystko, co musisz zrobić, to zostawić zalany wodą nieugotowany ryż na dwa-trzy dni, a następnie przelać wodę do butelki.

 

Przechowywanie wody ryżowej:

Woda ryżowa powinna być przechowywana w zamkniętym naczyniu, w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu. Trzeba wykorzystać ją w ciągu 4-5 dni. Im starszy roztwór, tym bardziej skoncentrowany, dlatego w kolejnych dniach może być konieczne rozcieńczanie go wodą. Jeśli nie zużyłaś wody w ciągu 5 dni wyrzuć to co zostało i przygotuj świeżą partię.

Właściwości wody ryżowej:

1. Łagodzi stany chorobowe skóry wrażliwej, w tym trądzik i wypryski

Badanie przeprowadzone w 2002 roku przez Wydział Toksykologii na Vrije Universiteit Brussel w Belgii wykazało, że pacjenci cierpiący na schorzenia skóry, takie jak zapalenie, wysypka i podrażnienia, odnosili znaczne korzyści z kąpieli w wodzie ryżowej dwa razy dziennie. Jest to najbardziej naturalny środek ściągający, jaki można sobie wyobrazić, dzięki wysokiej zawartości skrobi. Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skóry osób cierpiących na chroniczny trądzik.

2. Chroni skórę przed słońcem

Woda ryżowa jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, chroniącym przed szkodliwym działaniem promieni UV. Ponadto, woda ryżowa może być stosowana do leczenia oparzeń słonecznych. Wystarczy nałożyć ją na oparzone miejsce, a pomoże  skórze szybciej się zregenerować. Pomaga również zwężać otwarte pory.

3. Chroni przed starzeniem się skóry

Tekstura skóry ulega znacznej poprawie, a elastyczność zostaje przywrócona dzięki zastosowaniu wody ryżowej, zwłaszcza w przypadku skóry suchej i odwodnionej. Woda ryżowa jest bogata w witaminę A, witaminę C, witaminę E, flawonoidy i związki fenolowe. Ponadto zawiera kwas ferulowy i alantoinę, które są niezbędne dla funkcjonowania skóry.

4. Poprawia wygląd cery

Jedną z kluczowych korzyści ze stosowania wody ryżowej jest jaśniejsza skóra i jej równomierny koloryt. Jeśli chcesz usunąć zmiany w pigmentacji skóry, piegi, ślady po trądziku – woda ryżowa jest doskonałym rozwiązaniem. Wystarczy namoczyć w niej wacik i masować zmienione chorobowo miejsce.

 

5. Pożegnaj się z puszącymi się włosami

Woda ryżowa wpływa korzystnie nie tylko na skórę, ale także na włosy. Jej stosowanie zapewnia poprawę elastyczności i tekstury włosów, a także zapobiega ich puszeniu się.

6. Wolne od chemikaliów oczyszczanie włosów

Korzystanie z wody ryżowej jako szamponu do mycia włosów może nie być tak wygodne, jak wykorzystanie szamponu kupionego w sklepie. Mimo to, warto wypróbować ten sposób, dzięki niemu oczyścimy włosy i skórę głowy w całkowicie naturalny, wolny od chemikaliów sposób.

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię