Prasiolit – zielony ametyst – pochodzenie, właściwości i zastosowanie

Pasiolit jest minerałem znanym jako zielony ametyst lub zielony kwarc. Jest zieloną odmianą kwarcu (krzemianowego minerału chemicznie będącego dwutlenkiem krzemu).

Od 1950 roku prawie cały naturalny prasiolit pochodzi z brazylijskiej kopalni (od 2019 roku jest to jedyne, prawie już wyeksploatowane źródło), wydobywany jest też w Polsce na Dolnym Śląsku. Naturalnie występujący prasiolit został również znaleziony w obszarze Thunder Bay w Kanadzie.

Prasiolit jest kamieniem szlachetnym, rzadko występującym w przyrodzie. Sztucznie wytworzony prasiolit jest faktycznie ametystem, który po odpowiedniej obróbce zmieni kolor na zielony – obecnie prawie wszystkie prasiolity na rynku powstają w wyniku połączenia obróbki cieplnej i promieniowania jonizującego. Można tez wspomnieć, że nazywanie prasiolitu „zielonym ametystem” jest sprzeczne z wytycznymi Federalnej Komisji Handlu.

Nazwa kamienia pochodzi z języka greckiego i nawiązuje do jego zielonej barwy. Naturalny prasiolit to bardzo jasna, półprzezroczysta zieleń. Ciemnozielony kamień jest na ogół wynikiem sztucznej obróbki. Prasiolity naturalnie występują zazwyczaj w geodach i znajdowane są w miejscach występowania ametystów.

Prasiolit jest kamieniem urzeczywistniającym duchowe ideały w codziennym życiu. Przypomina człowiekowi aby kochać innych ludzi, aby w każdym życiu dostrzegać iskierkę boskości, aby nie zważać na wszelkie niedoskonałości. Zachęca do uczestnictwa w wyższym wymiarze duchowości pozbawionej negatywnych emocji, osądzania i negatywnego nastawienia.

Jest kamieniem czakry serca – energetycznego centrum miłości. Aktywuje wyższe wibracje, które mają dobroczynny wpływ na poziomie duchowym i fizycznym.

 

Prasiolit jest kamień, który łączy człowieka z naturą, ma moc uzdrawiania i usuwania negatywnej energii. Wzmacnia rozwój osobisty, przywraca harmonię. Łagodzi dolegliwości związane z sercem i układem krążenia, wycisza, niweluje niepokoje i nerwowość, pomaga zredukować stres. Pozytywnie wpływa na odporność i układ immunologiczny, umożliwia spokojny sen.

Pomaga w odnalezieniu właściwej i bezpiecznej drogi przez życie, zapewnia równowagę pomiędzy tym czego faktycznie potrzebujemy a tym do czego dążymy. Wspomaga w przełamywaniu codziennej rutyny dnia poprzedniego. Jest wsparciem przy wychodzeniu z trudnych, wręcz beznadziejnych sytuacji. energia prasiolitu zachęca do życiowych zmian, dodaje siły i poczucia bezpieczeństwa.

Prasiolit należy czyścić pod bieżącą wodą przynajmniej raz w tygodniu. Warto go również wystawiać czasami na działanie promieni słonecznych aby go naładować.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię