13 mitów dotyczących żywności i odżywiania

Obalamy 13 popularnych i powielanych mitów na temat odżywiania.

1. Połknięta guma pozostaje w żołądku przez siedem lat

Pomimo tego, że organizm nie potrafi prawidłowo trawić gumy to żucia, to nie pozostaje ona w żołądku przez siedem lat. Guma przedostaje się do jelit i ostatecznie opuszcza ciało. Ten proces trawa do 2 dni.

2. Mikrofale zabiją składniki odżywcze w żywności

Prawda jest taka, że wszystkie formy gotowania zabijają pewną ilość składników odżywczych i witamin. Nieprawdą jest, że mikrofale niszczą więcej składników odżywczych niż inne metody gotowania. W rzeczywistości mikrofale niszczą mniej składników odżywczych w jedzeniu, ponieważ czas gotowania jest krótszy.

3. Gotowanie w aluminium lub picie z aluminiowych puszek zwiększa ryzyko choroby Alzheimera

W tej chwili nie ma udowodnionego ani wyraźnego związku między stosowaniem aluminium w kuchni a rozwojem choroby Alzheimera.

4. Picie soków owocowych ” z kartonika” równa się spożywaniu świeżych owoców

Nie jest to prawdą. Przemysłowe soki owocowe są nasycone cukrem i innymi składnikami. Dzienna zalecana dawka owoców musi być dostarczana organizmowi w formie owoców a nie soków. W ten sposób organizm czerpie korzyści z błonnika, witamin i minerałów znajdujących się w owocach.

5. Mleko sojowe powoduje raka piersi

Jak dotąd żadne badanie nie wykazało bezpośredniego związku między rozwojem raka piersi a umiarkowanym spożyciem mleka sojowego. Początkowo sądzono, że te dwa elementy były połączone ze względu na izoflawony występujące w soi. Izoflawony są estrogenami roślinnymi. Niektóre badania łączą wysoki poziom estrogenu ze zwiększonym ryzykiem raka piersi. Jednak produkty sojowe na ogół nie zawierają wystarczająco dużych ilości izoflawonów, które stwarzałyby znaczne ryzyko.

6. Surowe warzywa są zdrowsze niż gotowane

Nie zawsze. Tak, surowa żywność może zawierać więcej składników odżywczych, ponieważ niektóre z nich mogą zostać utracone podczas procesu gotowania. Jednak gotowanie może również pomóc aktywować pewne składniki odżywcze, które w innym przypadku nie są dostępne na surowo. Takie składniki odżywcze obejmują beta-karoten, luteinę i likopen. Oprócz korzyści odżywczych, niektóre warzywa są łatwiej trawione po ugotowaniu. Należą do nich szczególnie warzywa włókniste, takie jak brokuły, kalafior i cebula.

7. Spalisz więcej tłuszczu nie jedząc przed treningiem

Żadne badania naukowe nie dowiodły, że to prawda.

 

8. Ginger Ale może uspokoić rozstrój żołądka

Istnieje powszechne przekonanie, że napoje gazowane, zwłaszcza Ginger Ale, są najlepsze na rozstrój żołądka. Imbir pomaga zmniejszyć stan zapalny żołądka, wspomaga trawienie i zmniejsza ból, ale Ginger Ale to tylko napój gazowany o aromacie imbiru. Może nawet pogarszać objawy nudności lub niestrawności, ponieważ zawiera również tony cukru.

9. Przejście na dietę bezglutenową poprawia zdrowie

W przypadku osób, które nie są dotknięte celiakią lub nie mają wrażliwości na gluten, nie ma dowodów na to, że przestrzeganie diety bezglutenowej jest lepsze dla ich zdrowia. Może nawet prowadzić do niedoborów odżywczych błonnika, wapnia i żelaza.

10. Jajka podnoszą cholesterol

Jajka są bogate w cholesterol, ale nie oznacza to automatycznie, że podnoszą poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol jest również wytwarzany przez wątrobę, więc kiedy spożywa się jajka, wątroba wytwarza mniej cholesterolu, aby wyrównać stan. Jaja podnoszą „dobry” poziom cholesterolu (HDL lub lipoproteiny o dużej gęstości). Prawdziwymi winowajcami podnoszącymi poziom cholesterolu są tłuszcze nasycone i trans; jajka mają bardzo mało obu z nich.

11. Bezcukrowe produkty są zdrowe dla diabetyków

Cukier to nie wszystko. Diabetycy muszą również unikać węglowodanów – zwłaszcza białych, przetworzonych odmian – i tłuszczów trans. Przetworzone węglowodany mogą podnosić poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 1 lub 2. Tłuszcze trans nie są bezpośrednio odpowiedzialne za podnoszenie poziomu cukru we krwi, ale są związane z insulinoopornością, stanami zapalnymi i chorobami serca.

12. Produkty mleczne są najlepszym źródłem wapnia

Oprócz produktów mlecznych bogatych w wapń istnieje wiele innych produktów spożywczych zapewniających ten pierwiastek. Należą do nich liściaste warzywa takie jak jarmuż i kapusta chińska, szpinak, nasiona sezamu, wodorosty, brokuły, biała fasola, twarde tofu z zawartością wapnia, migdały, pomarańcze.

13. Marchew jest zdrowsza spożywana na surowo

Wbrew powszechnemu przekonaniu marchewki są w rzeczywistości bardziej pożywne, gdy są ugotowane. Dzieje się tak, ponieważ proces gotowania aktywuje beta karoten zawarty w marchwi, dzięki czemu ten związek jest łatwiej wchłaniany przez organizm. To samo dotyczy innych warzyw – między innymi pomidorów, szpinaku i szparagów.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię