Departament Stanu USA po rozmowie Blinken – Ławrow

Departament Stanu wezwał Rosję do deeskalacji konfliktu i kontynuacji działań dyplomatycznych. Taki apel padł ze strony szefa amerykańskiej dyplomacji Antony’ego Blinkena w czasie rozmowy telefonicznej z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price poinformował, że rozmowa szefów dyplomacji USA i Rosji dotyczyła amerykańskiej pisemnej odpowiedzi na rosyjskie propozycje dotyczące bezpieczeństwa. „Sekretarz stanu podkreślił gotowość do kontynuowania, merytorycznego dialogu z Rosją na temat wzajemnych obaw w dziedzinie bezpieczeństwa, co zamierzamy czynić w pełnej koordynacji z naszymi partnerami i sojusznikami” – oświadczył Ned Price.

  • Zobacz także: Stany Zjednoczone i UE współpracują w sprawie Ukrainy i bezpieczeństwa energetycznego

Rzecznik Departamentu Stanu dodał, że podczas rozmowy szef amerykańskiej dyplomacji wyraził przywiązanie USA do suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także praw wszystkich krajów do prowadzenia własnej polityki zagranicznej i wchodzenia w sojusze.

 

„Sekretarz stanu wezwał Rosję do natychmiastowego wycofania wojsk i uzbrojenia spod granic z Ukrainą” – stwierdził Ned Price. Dodał, że Antony Blinken wezwał Rosję do wyboru drogi dyplomatycznej i powtórzył ostrzeżenie wobec Moskwy, iż dalsza inwazja na Ukrainę spotka się z błyskawicznymi i dotkliwymi konsekwencjami.

IAR

Stany Zjednoczone są przygotowane, by odpowiedzieć na rosyjską agresję

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię