5 napojów obniżających poziom cukru we krwi

Szacuje się, że prawie 500 milionów osób na całym globie choruje na cukrzycę, z czego około 180 milionów, to osoby u których choroba jeszcze nie została zdiagnozowana.

Liczby kryjące się za cukrzycą są przerażające: specjaliści twierdzą że co 11 dorosły na świecie ma zdiagnozowaną cukrzycę, co 6 sekund umiera osoba z powodu cukrzycy i jej konsekwencji, całkowita liczba osób chorujących na cukrzycę na świecie zwiększyła się ponad 3,5-krotnie w ciągu ostatnich 35 lat. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2030 roku cukrzyca będzie siódmą z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie.

 

Cukrzyca uszkadza nerwy, naczynia krwionośne i nerki, stąd bardzo ważne jest, aby jak najszybciej cukrzycę zdiagnozować i rozpocząć właściwe leczenie. Leczenie nie polega tylko na farmakoterapii, ale także na wdrożeniu codziennej aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diety.

Dietetycy pdkreślają, że istnieją napary i herbatki, które mogą pomóc w  obniżeniu poziomu cukru we krwi. Oto niektóre z nich:

1. Napar z morwy białej:

Morwa biała zawiera składniki obniżające również poziom cukru we krwi. Jednym z nich jest związek DNJ, którego działanie polega m.in. na zmniejszaniu szybkości rozkładu skrobi, zawartej w pożywieniu, na cukry proste. To z kolei przyczynia się do zmniejszenia poposiłkowej hiperglikemii.  Najlepiej pić napar z liści.

Napar z morwy białej:

2 łyżeczki suszu z liści białej morwy zalewamy szklanką wrzątku. Pozostawiamy pod przykryciem około 10 minut. Pijemy 2 razy dziennie. Najlepiej pół godziny przed posiłkiem.

2. Zawiesina z nasionami szałwii hiszpańskiej (nasiona chia)

Nasiona chia są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik, flawonoidy i inne przeciwutleniacze, a także magnez, cynk, żelazo i wapń (stężenie wapnia w nasionach chia jest większe niż w mleku). Składniki te pomagają utrzymać właściwy poziom cukru we krwi, przez co zmniejszają ryzyko rozwinięcia się cukrzycy oraz jej powikłań. Co ciekawe, pomagają również zapobiegać chorobom serca i nadciśnieniu, osteoporozie, depresji i nadwadze. Szałwia hiszpańska była rośliną powszechnie stosowaną przez Azteków. Jej uprawa była trzecią najważniejszą uprawą tego ludu – po fasoli i kukurydzy. Nasiona chia można dodawać do jogurtu, płatków lub chleba.

Napój z chia jest banalnie prosty:

2 łyżeczki nasion chia zalewamy szklanką ciepłej wody. Odstawiamy na minimum pół godziny i pijemy raz dziennie, najlepiej na czczo. Można dodać mięte i sok z limonki.

3. Napój imbirowy

Imbir słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwprzeziębieniowych. Jak pokazały badania, pomaga także w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Naukowcy twierdzą, że zawarte w wyciągu z imbiru polifenole zwiększają wchłanianie cukru z krwi m.in. przez komórki mięśniowe. Inna teoria mówi, że imbir „podkręca” aktywność enzymów wątrobowych, co także wspomaga gospodarkę węglowodanami.

Napój imbirowy:

Kawałek obranego ze skórki korzenia imbiru ( około 1 1/2 cm )kroimy w cienkie plastryi dodajemy do szklanki ciepłej wody lub niesłodzonej herbaty. Napój pijemy kilka razy dziennie.

Czytaj również: Aruba – szczęśliwa wyspa na Karaibach (FOTORELACJA)

4. Napój z cynamonem i goździkami

Cynamon jest przyprawą o szerokim spektrum właściwości leczniczych. Obniżanie poziomu cukru jest tylko jedną z nich. Cynamon powszechnie stosowany był już w starożytności oraz wykorzystywany jest w tradycyjnej medycynie chińskiej. Obecnie prowadzi się badania nad zastosowaniem cynamonu w leczeniu różnych chorób, w tym cukrzycy. W jednym z eksperymentów przeprowadzonym przez szwedzkich naukowców jednej grupie osób podano pudding ryżowy z cynamonem, a drugiej ryż bez tej przyprawy. Okazało się, że u osób, które zjadły potrawę z cynamonem, obniżył się poziom cukru we krwi.

Napój cynamonowo – goździkowy:

4 laski cynamonu i 10 goździków zalewamy litrem ciepłej wody. Po około pół gdziny napój wymieszać, przecedzić i pić połowę szklanki napoju dziennie.

5. Herbatka z laską cynamonową

Laskę cynamonu zalewamy wrzątkiem. Pijemy 2 razy dziennie. Herbatka reguluje poziom cukru we krwi.

Uwaga! Jeżeli masz zdiagnozowaną cukrzycę, przed zastosowaniem naturalnych środków obniżających cukier zasięgnij porady lekarza.

Skóra – czego potrzebuje do szczęścia i zdrowia

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię