Rozmaryn – pyszne zioło, które zawsze warto jest mieć pod ręką

Rozmaryn należy do rodziny miętowych Lamiaceae, wraz z wieloma innymi ziołami, takimi jak oregano, tymianek, bazylia i lawenda. Pochodzący z wybrzeży Morza Śródziemnego rozmaryn uwielbia ciepłe i wilgotne obszary, gdzie może wyrosnąć nawet na kilkumetrowy krzew.

To bardzo wszechstronne zioło można używać w postaci świeżej lub suszonej, a nawet parzyć jak herbatę. Rozmaryn dobrze łączy się ze wieloma produktami i potrawami, od owoców cytrusowych po drób, ryby, chleb i zupy.

Jest bogaty w przeciwutleniacze, fitochemikalia, witaminy A-C-B6, magnez, wapń i żelazo. Rozmaryn jest również jednym z najbogatszych źródeł apigeninę, który jest formą flawonoidu – rodzaj związku roślinnego. Apigeniny zapewnia organizmowi korzyści podobne do przeciwutleniaczy, które walczą z wolnymi rodnikami i stanami zapalnymi w organizmie, co pomaga zapobiegać przewlekłym chorobom, wspiera układ odpornościowy i poprawia nastrój.

 

Spożywanie rozmarynu przynosi szereg korzyści zdrowotnych:

1. Poprawia trawienie

Od lat stosowany w leczeniu niestrawności. Olejki w rozmarynie są bardzo korzystne dla przewodu pokarmowego. Rozmaryn może łagodzić zgagę oraz łagodzić gazy jelitowe i wzdęcia. Tak dobrze się sprawdza w leczeniu tych dolegliwości, że nawet niemiecka Komisja E zatwierdziła rozmaryn jako środek pomocny w leczeniu niestrawności.

2. Poprawia koncentrację i pamięć

Aromat rozmarynu może poprawić koncentrację i zwiększyć czujność umysłową. Testy z użyciem olejku rozmarynowego pokazały, że u starszych pacjentów z demencją i chorobą Alzheimera spowalnia chorobę. Badania również wskazują, że wdychanie olejku rozmarynowego pomaga zapobiegać rozkładowi acetylocholiny – substancji chemicznej mózgu wspomagającej myślenia, koncentrację i pamięć.

3. Łagodzi stres i niepokój

Badania pokazują, że samo wdychanie aromatu olejku rozmarynowego może obniżyć poziom kortyzolu, hormonu stresu, we krwi. Kiedy stres jest przewlekły, kortyzol może powodować przyrost masy ciała, stres oksydacyjny, wysokie ciśnienie krwi i choroby serca.

4. Łagodzi problemy z oddychaniem

Olejek rozmarynowy działa jako środek wykrztuśny podczas wdychania, łagodząc przekrwienie gardła spowodowane alergiami, przeziębieniami lub grypą. Działa również przeciwskurczowo, co pomaga w leczeniu astmy oskrzelowej.

 

5. Zmniejsza ból i stan zapalny

Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Olek, czy kąpiel z rozmarynem mogą pomóc na bóle głowy, skręcenia, bóle mięśni, reumatyzm lub artretyzm.

6. Poprawia krążenie krwi

Badania laboratoryjne wykazały, że rozmaryn jest bogaty w przeciwutleniacze, które odgrywają ważną rolę w neutralizowaniu szkodliwych cząsteczek zwanych wolnymi rodnikami.

7. Spowalnia wzrost komórek rakowych

Badania opublikowane w Oncology Reports wykazały, że „surowy etanolowy ekstrakt z rozmarynu (RO) spowolnił rozprzestrzenianie się ludzkiej białaczki i komórek raka piersi”. Inne badania również potwierdziły przydatność rozmarynu jako środka przeciwnowotworowego. Ponadto raport opublikowany w Journal of Food Science ujawnił, że dodanie ekstraktu z rozmarynu do mielonej wołowiny zmniejsza powstawanie czynników rakotwórczych, które mogą rozwijać się podczas gotowania.

8. Chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej

Kwas karnozowy, który jest głównym składnikiem rozmarynu, może znacząco promować zdrowie oczu. Badania pokazują, że pozytywnie wpływa na zdrowie siatkówki i minimalizuje zwyrodnienie plamki żółtej.

 

9. Może równoważyć hormony

Karnozol w rozmarynie zmniejsza ekspresję receptorów androgenowych, a także zaburza receptory estrogenowe w niektórych komórkach. Zmniejsza również uwalnianie hormonu DHT (dihydrotestosteronu), który pomaga poprawić zdrowie prostaty i przyspieszyć wzrost włosów.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię