Porady dla osób zmagających się z otyłością

Każdego dnia miliony ludzi zmaga się z otyłością i innymi, powiązanymi z tym chorobami lub przypadłościami takimi jak cukrzyca typu II, chorobami układu krążenia czy zwyrodnieniami stawów.

Jak więc walczyć z tak powszechną chorobą?

 

1. Zbilansowane posiłki

Po pierwsze chorzy powinni skupić się na swojej diecie. Najczęstszym błędem jest spożywanie nieregularnych i zbyt dużych posiłków przez osoby cierpiące na otyłość. Często są one złożone z wysoko przetworzonych produktów bogatych w tłuszcze i cukry. Popularne jest również picie dużej ilości napojów słodzonych oraz soków, które mimo zawartości witamin mają w swoim składzie bardzo dużo cukru. Chorzy powinni spożywać małe posiłki o stałych porach, a w nich minimum 500 g warzyw nie tylko jako sałatki, ale również pasty, kremy, sosy, zupy kremy itp. wskazane jest również udanie się do dietetyka dla stworzenia zbilansowanej diety bogatej we wszystkie składniki odżywcze oraz by obliczyć poprawnie deficyt kaloryczny, tak by organizmowi nie zabrakło niezbędnych substancji, ale również nie były one dostarczane w nadmiarze.

2. Aktywność fizyczna

Kolejnym z kroków do pokonania otyłości są ćwiczenia fizyczne. Powinny one odbywać się pod okiem wykształconego trenera, gdyż działania takie jak bieg czy skoki mogą być niemożliwe do wykonania i pociągać za sobą jeszcze większe obciążenie, już zmęczonych stawów. Dobrym sposobem na początek jest rozpoczęcie spacerów w umiarkowanym tempie, codziennie delikatnie wydłużając dystans.

3. Znajomość stanu zdrowia

Nie jest również złym pomysłem, by jeszcze przed rozpoczęciem walki o zrzucenie nadprogramowych kilogramów udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania, w celu sprawdzenia, czy otyłość nie wynika częściowo z chorób takich jak zespół policystycznych jajników lub niedoczynność tarczycy. Niektóre leki również mogą powodować zwiększone odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie.

 

4. Optymistyczne podejście

Pozytywne nastawienie jest niezbędne przy osiąganiu celów, a w sytuacji walki z otyłością ma szczególnie duże znaczenie. Przybieranie na wadze nie trwało miesiąc więc i w miesiąc organizm nie pozbędzie się niechcianej tkanki tłuszczowej.
Lekarze dietetycy zachęcają do stosowania substancji wspomagających odchudzanie. Nie chodzi tu o magiczne „spalacze” tłuszczu, a o naturalne sposoby wspierające organizm w oczyszczaniu się i chudnięciu. Może to być picie zielonej herbaty, morwy białej lub wzbogacenie diety o dodatkowe źródło błonnika.

5. Ograniczenie alkoholu

Kolejnym z pomocnych kroków będzie ograniczenie lub całkowita rezygnacja z napoi alkoholowych. Picie nawet kilku drinków w tygodniu potrafi dostarczyć do organizmu nawet 1000 dodatkowych kalorii, więc odstawienie ich lub zamiana na trunki bezalkoholowe w rozsądnej ilości może przynieść wiele dobrego dla oczyszczającego się organizmu.

 

6. Dobra motywacja

Jak wcześniej wspomniano, pozytywne nastawienie odgrywa szczególną rolę w walce o zdrowie. Dlatego odpowiednia motywacja jest niezbędna w walce z kilogramami. Oczywiście wymarzona sylwetka, bez wałeczków czy wystającego brzucha nie jest niczym złym, jednak walka z otyłością powinna być motywowana przede wszystkim walką o swoje zdrowie i samopoczucie. Wiele osób, które wygrały z tą chorobą, wskazuje ogromne korzyści poza lepszym wyglądem zewnętrznym takie jak mniejsza potliwość, dużo większy komfort oddychania, złagodzenie lub zniknięcie wielu przypadłości jak na przykład nadciśnienie oraz zwiększenie się poziomu energii.

Walka z otyłością nie jest prostą drogą, jednak niesie za sobą ogrom korzyści, a gdy jest prowadzona ze wsparciem odpowiednich, wykształconych osób pozwala wieść dalsze życie z nowymi, zdrowymi nawykami żywieniowymi i znacznie podnosi jego komfort.

20 pomysłów na „odmłodzenie” dojrzałego związku

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię