Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Każdy kto kiedykolwiek zmagał się z problemem wrastających paznokci wie, jak bardzo bolesna i uciążliwa jest to dolegliwość. Szczególnie wtedy gdy problem powraca.

Zdarza się, że niektórzy z nas mogą mieć tendencję do wrastania paznokci. Czy można coś na to poradzić? Poniżej przedstawiamy listę sposobów na poradzenie sobie z wrastającym paznokciem!

Czym jest wrastanie paznokcia?

Nasze paznokcie rosną w określony sposób. Zdarza się jednak, że kształt paznokcia sprawia, że rośnie on nie w górę, lecz w bok. Powoduje to bolesny nacisk płytki paznokcia na skórę, co w zaawansowanej fazie skutkuje przebiciem skóry przez paznokieć. Powoduje to ból, dyskomfort, a w skrajnych przypadkach poważne infekcje.

 

Odpowiedni kształt paznokcia, sprzyjający prawidłowemu wzrostowi może zostać zaburzony poprzez nie odpowiednie obcinanie, w niektórych przypadkach jest to podyktowane uwarunkowaniami genetycznymi.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

1. Kąpiel z solą

Do miski z ciepłą wodą wsyp kilka łyżek soli i dokładnie rozmieszaj. Następnie wymocz stopę z wrastającym paznokciem przez 15-20 min. Powtarzaj ten zabieg raz dziennie. Gorąca woda pomoże zmniejszyć obrzęk oraz ból, a sól zmniejszy ewentualny stan zapalny.

2. Wymoczenie w szarym mydle

Ten zabieg działa podobnie do kąpieli z solą. Szare mydło jest naturalne, nie zawiera szkodliwych środków oraz jest hipoalergiczne. Posiada również właściwości dezynfekujące, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku wrastającego paznokcia.

Profilaktyka

Jeśli chcemy uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości powinniśmy pamiętać o paru ważnych kwestiach:

  • odpowiedni kształt paznokcia – paznokcie powinny być obcinane w linii prostej, nigdy na okrągło. Obcinane w okrągły kształt powoduje zmianę kierunku wzrostu paznokcia oraz późniejsze wrastanie,
  • wygodne obuwie – zbyt ciasne buty mogą powiększać problem i przyczyniać się do problemów z paznokciami.
  • Przeczytaj: 10 naturalnych sposobów zwiększenia poziomu serotoniny

Konsultacja ze specjalistą

Należy pamiętać o tym, że domowe środki nie mogą zastąpić pomocy specjalisty. Mogą być wsparciem w ewentualnym leczeniu, jednak nigdy go nie zastąpią. Jeśli Twój problem z wrastającym paznokciem wciąż powraca, lub pojawił się stan zapalny, duży ból oraz infekcje, niezwłocznie udaj się do specjalisty!

Ukeireru – japońska sztuka akceptacji. Jak wprowadzić ją w życie?

Posłuchaj naszych Podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię