Fenkuł włoski – właściwości zdrowotne

Fenkuł włoski nazywany również koprem włoskim posiada niezliczone właściwości zdrowotne i lecznicze. Koper włoski tradycyjnie symbolizował długowieczność, odwagę i siłę. Jego smaki i korzyści zdrowotne wynikają z wielu zawartych w nim fitoskładników.

Pochodzi z okolic Morza Śródziemnego. Był ceniony przez starożytnych Greków i Rzymian, którzy używali go jako lekarstwa, pokarmu i środka odstraszającego owady. W dawnych czasach, uważano, że herbata z kopru włoskiego dodaje odwagi wojownikom przed bitwą. Według greckiej mitologii Prometeusz użył ogromnej łodygi kopru włoskiego do przeniesienia ognia z Olimpu na Ziemię. Cesarz Karol Wielki wymagał uprawy kopru włoskiego na wszystkich cesarskich farmach. Koper włoski jest również opisywany w Materia Medica, chińskiej księdze medycyny naturalnej z czasów dynastii Ming, ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Bulwa, liście i owoce kopru włoskiego są wykorzystywane w wielu tradycjach kulinarnych świata. Suszone owoce kopru włoskiego jest aromatyczną przyprawą o anyżowym smaku. Liście są delikatnie aromatyzowane i kształtem przypominają koper. Bulwę można smażyć, dusić, piec, grillować lub jeść na surowo.

Oprócz wielu zastosowań kulinarnych, koper włoski i jego nasiona oferują szeroki wachlarz korzyści zdrowotnych. Lekarze medycyny naturalnej zalecają picie herbaty z fenkułu włoskiego. W medycynie naturalnej całe warzywo jest używane – jego łodyga, owoce, liście, nasiona i cała roślina są wykorzystywane w różnych postaciach w leczeniu różnorodnych schorzeń.

 

1. Zawiera silne związki roślinne

Fenkuł zawiera przeciwutleniacze i silne związki roślinne. Wykazano, że olejek eteryczny rośliny zawiera ponad 87 lotnych związków, w tym polifenolowe przeciwutleniacze, kwas rozmarynowy, kwas chlorogenowy, kwercetynę i apigeninę. Przeciwutleniacze polifenolowe są silnymi środkami przeciwzapalnymi. Spożywanie przeciwutleniaczy pomaga zwalczać wolne rodniki w organizmie.

2. Nasiona kopru zawierają wiele aktywnych związków

W samych nasionach kopru zidentyfikowano ponad 28 związków, w tym anetol, fenchon, chawikol metylowy i limonen. Anetol ma właściwości przeciwnowotworowe, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Fenchon promuje gojenie ran, zmniejsza ból, zapobiega infekcjom grzybiczym. Chawikol metylowy ma właściwości przeciwskurczowe, a limonen redukuje trójglicerydy i obniża poziom cukru we krwi. Zawierają również witaminę A, E, C, a także wiele kompleksów B (tiamina, pirydoksyna, ryboflawina i niacyna). Niektóre z tych witamin występują w wysokich stężeniach i są silnymi przeciwutleniaczami, jak witaminy E i C.

3. Nasiona kopru włoskiego mogą hamować apetyt

Badania wykazują, że osoby, które przed zjedzeniem obiadu wypijały 250 ml (8,5 uncji) herbaty zrobionej z 2 gramów nasion kopru włoskiego, czuły się znacznie mniej głodne i spożywały mniej kalorii podczas posiłku niż te, które piły herbatę placebo. Anetol, główny składnik olejku eterycznego z kopru włoskiego, może być przyczyną tłumienia apetytu.

4. Korzystnie wpływa na serce

A to ze względu na wysoką zawartość błonnika w bulwie fenkułu. Jedna filiżanka (87 gramów) surowej bulwy kopru włoskiego zawiera 3 gramy błonnika — 11% dziennego zapotrzebowania. Diety bogate w błonnik zostały powiązane ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca. Naukowcy twierdzą, że każde dodatkowe 7 gramów błonnika spożywanego dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca o 9%.
Koper włoski i jego nasiona zawierają również składniki odżywcze, takie jak magnez, potas i wapń, które odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowego serca.

5. Posiada właściwości przeciwnowotworowe

Szeroka gama silnych związków roślinnych kopru włoskiego może pomóc w ochronie przed chorobami przewlekłymi, w tym niektórymi nowotworami. Anetol – jeden z głównych aktywnych związków w nasionach kopru włoskiego, wykazuje właściwości zwalczające raka piersi i wątroby.

6. Ma właściwości galaktogenne

Kolejne badania wykazały, że koper włoski ma właściwości galaktogenne, czyli ​​pomaga zwiększyć wydzielanie mleka. Badania sugerują, że określone substancje znajdujące się w anetolu, takie jak dianetol i fotoanetol, są odpowiedzialne za galaktogenne działanie rośliny. Koper włoski może również zwiększać poziom prolaktyny we krwi – hormonu, który sygnalizuje organizmowi produkcję mleka matki.

7. Wspomaga trawienie i zdrowie jelit

Jednym z najpopularniejszych zastosowań kopru jest wspomaganie trawienia poprzez wygładzenie mięśni układu żołądkowo-jelitowego w celu zmniejszenia gazów, wzdęć i skurczów. Badania pokazują, że herbata z kopru włoskiego skutecznie pomagała w regeneracji jelit u kobiet, które niedawno przeszły operację nowotworów ginekologicznych.

8. Łagodzi skurcze menstruacyjne

Podobnie jak koper może pomóc rozluźnić mięśnie jelit, aby ułatwić trawienie, badania wykazały również, że może być pomocnym lekarstwem na złagodzenie intensywności bolesnych skurczów menstruacyjnych spowodowanych skurczami macicy.

9. Posiada właściwości antybakteryjne

Badania pokazują, że ekstrakt z kopru włoskiego hamuje rozwój potencjalnie szkodliwych bakterii i drożdży, takich jak Escherichia coli, Staphylococcus aureus i Candida albicans.

10. Może zmniejszać stany zapalne

Silne przeciwutleniacze w koprze, takie jak witamina C i kwercetyna, mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i poziomu markerów zapalnych.

 

11. Może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne

Badania na zwierzętach wykazały, że ekstrakt z kopru włoskiego może zmniejszać deficyty pamięci związane ze starzeniem się.

12. Wspomaga zdrowie skóry

Surowy koper włoski jest doskonałym źródłem witaminy C. Witamina C jest niezbędnym źródłem syntezy kolagenu – systemu wsparcia skóry. Działa jako przeciwutleniacz, zapobiegając uszkodzeniom powodowanym przez słońce, zanieczyszczenia i dym.

13. Może łagodzić objawy menopauzy

Wiele badań wykazało, że koper włoski może poprawiać funkcje seksualne i satysfakcję u kobiet w okresie menopauzy, a także łagodzić uderzenia gorąca, swędzenie pochwy, suchość, ból podczas seksu i zaburzenia snu. Aby skorzystać z tych właściowości, fenkuł musi być spożywany w dużych ilościach.

Podobnie jak w przypadku każdego naturalnego lub ziołowego leku, przed wprowadzeniem go w większych ilościach do diety każdy powinien skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza kobiety w ciąży lub karmisz piersią. Naukowcy twierdzą, że w nadmiarze może potencjalnie powodować nadwrażliwość skóry pod wpływem światła słonecznego, wcześniejszy rozwój piersi u młodych dziewcząt i skurcze macicy prowadzące do przedwczesnego porodu.

20 naturalnych sposobów na niestrawność

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię