Światowy Dzień Walki z Depresją. Specjaliści o objawach choroby

Nieleczona depresja może spowodować spustoszenie nie tylko w zdrowiu, ale też w życiu osobistym i zawodowym osoby chorującej, dlatego bardzo ważne jest wczesne diagnozowanie i leczenie. Mówią o tym psychiatrzy: doktor Małgorzata Urban-Kowalczyk i doktor Sławomir Murawiec. Dziś przypada Światowy Dzień Walki z Depresją.

Doktor Sławomir Murawiec mówił, że depresja wpływa na codzienne funkcjonowanie. Lekarz wymieniał najczęstsze symptomy choroby. „Smutek, obniżenie nastroju, brak motoru do działania, zaburzenia snu, często objawy cielesne, bóle. Cały szereg różnego rodzaju objawów, które tworzą zespół. Depresja to nie jest chwilowy smutek, to jest cały zespół objawów, który występuje u danej osoby w jednym czasie” – mówił lekarz.

 

Doktor Małgorzata Urban-Kowalczyk – ordynator oddziału diagnostyczno-obserwacyjnego Kliniki Zaburzeń Afektywnych i Psychotycznych UM w Łodzi – mówiła, że lepiej być nadgorliwym i zgłosić się do lekarza niepotrzebnie, niż nie zareagować na symptomy choroby. Zaznaczyła, że depresja może też objawiać się w sposób niespecyficzny.

„Pacjenci na przykład zamiast smutku czują rozdrażnienie albo obojętność. Pacjenci bardzo często też odczuwają objawy somatyczne depresji. Osłabienie fizyczne, spadek energii. Wzmożoną męczliwość bez uzasadnionej przyczyny somatycznej. Mogą odczuwać różne nieprzyjemne dolegliwości z ciała, na przykład dolegliwości bólowe, objawy przypominające objawy rzekomo grypowe, parestezje, kołatania serca. I często ci pacjenci w ogóle nie łącza tego z depresją” – mówiła doktor Małgorzata Urban-Kowalczyk.

Z badań wynika, że podczas pandemii kilkukrotnie wzrosła liczba zachorowań na depresję. Przed pandemią tą chorobą było dotkniętych około 7 procent Europejczyków.

Wśród naukowo potwierdzonych przyczyn depresji znajduje się wiele czynników, które skumulowały się podczas pandemii. Na tej liście znajdują się między innymi: stres cywilizacyjny, stres związany ze stratą pracy czy bliskich, brak aktywności fizycznej, zwiększone spożycie alkoholu, małe wsparcie społeczne, brak bezpośredniego kontaktu z ludźmi.
Szacuje się, że na świecie cierpi na depresję około 280 milionów ludzi.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię