Słowacja: spokojna sytuacja na przejściach granicznych z Ukrainą

Słowacja przygotowuje się na napływ uchodźców z Ukrainy. Obecnie sytuacja wygląda spokojniej niż wczoraj, kiedy na dwóch drogowych przejściach granicznych z Ukrainą tworzyły się długie kolejki oczekujących na wjazd.

Jak poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych, na słowacko-ukraińskiej granicy nie złożono wczoraj żadnego wniosku o azyl. Granicę przekraczają głównie Ukraińcy, którzy mają na Słowacji bliskich lub zmierzają dalej na zachód.

Przygotowując się na napływ uchodźców, słowackie samorządy zorganizowały kilka tysięcy łóżek. Dodatkową rezerwę miejsc w ośrodkach dla uchodźców zapewnił rząd. Władze ogłosiły, że wpuszczą do kraju także te osoby, które nie spełniają warunków ruchu bezwizowego i nie posiadają paszportu biometrycznego. Premier Eduard Heger przekazał, że pomoc w przyjmowaniu uchodźców zadeklarowała sąsiednia Austria.

Aktualnie sytuacja na słowacko-ukraińskiej granicy jest spokojna, choć jeszcze wczoraj wieczorem wjeżdżający na Słowację musieli czekać nawet osiem godzin. Celnicy przeprowadzali standardowe kontrole.

„Obecna sytuacja różni się od tej wczorajszej. Uspokoiła się po ogłoszeniu przez ukraińskie władze powszechnej mobilizacji. Liczba osób na przejściach granicznych radykalnie spadła” – przekazał Marian Dritomsky z sekcji zarządzania kryzysowego słowackiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

Według aktualnych informacji przekazywanych przez słowackie służby celne, czas oczekiwania na przejściu Vyszne Nemecke wynosi godzinę, a na przejściu Ublja cztery godziny.

IAR

Ukraina – rośnie liczba ofiar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię