Bruksela: w UE zgodność na odłączenie Rosji od SWIFT?!

W Brukseli coraz więcej głosów o tym, że Niemcy godzą się na odłączenie Rosji od systemu rozliczeń finansowych SWIFT za jej inwazję na Ukrainę.

Od kilku godzin pojawiają się informacje, że będzie jednomyślność 27 unijnych krajów w tej sprawie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka potwierdziła tę informację w dwóch niezależnych źródłach.

„Nie chciałbym zapeszać, ale powinno być dobrze” – powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych dyplomatów. Drugi na pytanie, czy dotarły informacje do Brukseli, że Niemcy jednak zgodzą się na odłączenie Rosji od systemu SWIFT odpowiedział krótko – TAK.

 

 

Klucz do rozwiązania tej sprawy był w Berlinie. Bo choć początkowo cztery kraje zgłaszały zastrzeżenia – Niemcy, Włochy, Cypr i Węgry, to wczoraj wieczorem stało się jasno, że pozostały już tylko Niemcy do przekonania. Dziś na rozmowy w tej sprawie z kanclerzem Niemiec poleciał do Berlina premier Mateusz Morawiecki wraz z prezydentem Litwy. Nie ma jeszcze informacji o przebiegu spotkania.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię