Wojna na Ukrainie – Chersoń zdobyty przez Rosjan?

W środę (02 Marca) rosyjskie ministerstwo obrony narodowej podało komunikat – „Rosyjskie siły zbrojne przejęły pełną kontrolę nad Chersoniem”.

Już wcześniej pojawiały się doniesienia o zajęciu kluczowych punktów miasta, czego nie potwierdzają ukraińskie władze. Jak dalej przekazywało rosyjskie MON – „Trwają negocjacje między rosyjskim dowództwem, administracją miasta i regionu w celu utrzymania funkcjonowania infrastruktury społecznej, zapewnienia ładu i porządku oraz bezpieczeństwa ludności”. Rosjanie przekazali także informacje, że ich siły zbrojne ustanowiły kontrole nad miejscowościami Wasyliwka i Tokmak w obwodzie zaporoskim.

 

Rosyjskich doniesień nie potwierdza strona ukraińska. W porannym raporcie ukraińskiej armii podawano, że „nieprzyjaciel kontynuuje działania ofensywne z rejonów Chersonia i Mikołajowa, a obrona Chersonia trwa.” Na nagraniach z miejskich kamer widać rosyjski sprzęt wojskowy stacjonujący przed budynkiem regionalnej administracji. Jeszcze w nocy portal Ukraińska Prawda powołując się na relację dziennikarki Eryki Awdijewej przebywającej w mieście informował o zajęciu przez Rosjan stacji kolejowej i portu.

Burmistrz Chersonia – Igor Kołychajew zaapelował do ukraińskich władz centralnych oraz organizacji międzynarodowych o pomoc w zorganizowaniu korytarza do zbierania setek zwłok i umożliwienia dostarczania do Chersonia lekarstw i żywności. Polityk wskazywał, że w walkach z Rosjanami zginęło wielu członków obrony terytorialnej Ukrainy. Część chersońskich ulic jest pozbawiona wody oraz prądy. Mieszkańcy 290-tysięcznego miasta starają się nie opuszczać swoich domów a sklepy pozostają zamknięte.

Ambasador USA przy INZ Linda Thomas-Greenfield podczas nadzwyczajnej debaty Zgromadzenia Ogólnego stwierdziła, że „Rosja planuje dodatkowe zbrutalizowanie konfliktu […] bombarduje szpitale, przedszkola, kluczową infrastrukturę, powoduje masowy głód”.

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa poinformowała, że w wyniku inwazji rosyjskiej zginęło do tej pory 21 dzieci, a 55 jest rannych. Tuż po godzinie 17:00 (czasu polskiego) doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Załenskiego zapewnił, że Chersoń wciąż stawia opór wojskom rosyjskim wewnątrz miasta i naokoło niego, jak podkreślił – „Informacje o tym, że Chersoń padł nie są prawdą. Nasza armia i miejscowi obrońcy nadal stawiają opór w mieście i naokoło niego” Jak z bólem przyznał w środę prezydent RP Andrzej Duda – „Prezydent Wołodymyr Zełenski bardzo przeżywa to, że są bombardowane osiedla i dzielnice mieszkalne i to, że giną ludzie. Każdy prezydent by to przeżywał”.

MG

Grupa Wagnera – kim są najemnicy polujący na prezydenta Ukrainy?

 

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię