Ukraina – prezydent Zełeński zapewnia, że pozostaje w Kijowie

Prezydent Ukrainy zapewnia, że nie ucieknie z kraju i zostanie ze swoimi rodakami do końca wojny. W umieszczonym w internecie filmie Wołodymyr Zełeński pokazuje, że jest w swoim biurze i nie uciekł z Kijowa. Mówi też, że Ukraina wygra toczącą się właśnie wojnę z Rosją.

Nagranie wideo zaczyna się od filmowanego smartfonem widoku z prezydenckiego gabinetu w centrum Kijowa na ulicy Bankowej. Chwilę później na filmie pojawia się Wołodymyr Zełeński, który zapewnia Ukraińców, że wbrew rozsiewanym przez Rosję pogłoskom, ani on ani nikt z rządu nie uciekł z kraju.

 

“Jesteśmy wszyscy na miejscach, wszyscy pracujemy, każdy tam, gdzie powinien. Ja w biurze, moja drużyna – za mną. Obrona terytorialna na miejscach, żołnierze na posterunkach, nasi bohaterowie lekarze, ratownicy, transportowcy, dyplomaci, dziennikarze” – mówił.

Po 12 dniach inwazji Rosja zajęła jak dotąd jedno strategiczne miasto na Ukrainie, Chersoń. W ostatnich godzinach jednak Rosjanie jeszcze intensywniej ostrzeliwują główne miasta, w tym Kijów i Charków. Naloty trwają także na Hostomel, miasteczko w pobliżu strategicznego lotniska w Kijowie.

 

 

W ostrzałach miał zginąć m.in. burmistrz miasta, który stracił życie w czasie roznoszenia chleba i leków dla mieszkańców. Rosyjska artyleria bombarduje również miasto Mikołajów na południu Ukrainy. W Makariwie rosyjska rakieta trafiła w zatłoczoną piekarnię i zabiła 13 osób.

Ukraiński sztab generalny twierdzi, że w najbliższych dniach Rosja będzie jeszcze ostrzej bombardować miasta. Pentagon z kolei informuje, że na terenie Ukrainy są już wszyscy rosyjscy żołnierze, których gromadzono przez ostatnie miesiące na granicy. Amerykanie twierdzą, że Rosjanie nie zrobili w ostatnich godzinach żadnych postępów, gdy chodzi o zdobywanie nowych terenów.

 

 

Mimo wcześniejszych zapewnień strony rosyjskiej, nie udało się na razie ewakuować 200 tysięcy cywilów, uwięzionych w Mariupolu, gdzie trwają ciężkie walki. Dwóm tysiącom osób udało się natomiast uciec z oblężonego Irpienia w rejonie Kijowa.
ONZ twierdzi, że od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę zginęło co najmniej 406 cywilów. 1,7 miliona osób miało uciec z kraju. Według strony ukraińskiej, Rosja straciła w walkach 11 tysięcy żołnierzy.

 

Ukraińskie władze twierdzą, że Rosjanie zniszczyli dotąd 202 szkoły, 34 szpitale i 1,5 tys. budynków. 900 budynków nie ma światła, wody i ciepła. W całym kraju dostępu do prądu nie ma 742 tysiące osób, a najgorsza sytuacja jest w okupowanym przez Rosję regionie donieckim.

IAR

Ukraina chce bezpośrednich rozmów Zełenski- Putin

 

Posłuchaj naszych Podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię