Język preppersów – podręczny słowniczek terminów

W sytuacjach zagrożenia życia czy globalnym katastrof liczy się każda sekunda, aby przetrwać. Preppersi i survivalowcy wykreowali terminy i akronimy przetrwania, aby mogli szybko i skuteczne przekazać potrzebne informacje do przetrwania.

Poniżej przedstawiamy słowniczek terminów, który pomoże ci zrozumieć język preppersa:

Alpha strategy

Strategia alfa to praktyka przechowywania dodatkowych materiałów eksploatacyjnych jako zabezpieczenia przed inflacją oraz do wykorzystania w handlu wymiennym i charytatywnym.

BOB

Bug-out bag, czyli plecak ucieczkowy – ewakuacyjny. Jest to torba w pogotowiu z zawartością potrzebną do przetrwania 72 godzin w nieprzewidzianych warunkach. Taka torba jest przygotowana dużo wcześniej i używana jest w przypadkach, gdy konieczne jest niezwłoczne opuszczenie domu. Typowa torba bug-out bag powinna zawierać:

 • wodę (około 5 litrów na 3 dni);
 • podręczny filtr oraz tabletki do oczyszczania wody;
 • zestaw pierwszej pomocy;
 • jedzenie na 3 dni o długim terminie ważności i łatwości przygotowania
 • zapałki
 • latarkę + baterie
 • nóż lub scyzoryk
 • linę
 • mapy i kompas
 • ciepłą odzież
 • namiot i śpiwór
 • kubek metalowy
 • zestaw naprawczy.

 

Ballistic wampum

Wampum balistyczne to amunicja przechowywana do celów handlowych.

BOL i BOV

Bug-out location i bug-out vehicle, czyli lokalizacja, do której się udajesz lub pojazd ewakuacyjny.

EDC

Everyday carry odnosi się torby, które zawsze jest noszona przy sobie na wypadek sytuacji katastrofalnej. EDC odnosi się również do posiadania przy sobie pistoletu do samoobrony.

EOTW

End of the world oznacza koniec świata.

G.O.O.D. kit

Get out of Dodge kit, podobnie jak BOB odnosi się do plecaka ewakujacyjnego z zawartością potrzebną do ucieczki z obszarów miejskich w przypadku katastrofy.

INCH pack

I’m Never Coming Home – torba zawierająca wszystko, co jest potrzebne, aby wyjść z domu, dojść do lasu i nigdy nie wrócić do społeczeństwa. Jest to często torba wyładowana sprzętem potrzebnym do wykonania każdego zadania w dziczy, od budowania schronienia po zdobywanie żywności. Jest ona tak zaprojektowana, aby umożliwić osobie przetrwanie w lesie bez końca.

PAW

Post-Apocalyptic World – postapokaliptyczny świat.

Pollyanna lub Polly

Osoba, które naiwnie wierzy, że nie dojdzie do zakłócenia życia po jakiejś katastrofie.

SHTF

Shit hits the fan, czyli kiedy sytuacja przybiera bardzo zły obrót.

TEOTWAWKI

The end of the world as we know it lub EOTW, end of the world – koniec świata, jaki znamy.

WROL

Without rule of law – bez rządów prawa. Opisuje potencjalny bezprawny stan społeczeństwa.

YOYO

You’re on your own – jesteś sam, licz tylko na siebie.

Zombie

Nieprzygotowani na katastrofę, którzy przeżyli dzięki przygotowaniu innych.

MRE

Meals Ready to Eat, czyli kaloryczne posiłki gotowe do spożycia w lekkich, zamkniętych opakowaniach, które są łatwe do przechowywania i nie wymagają przygotowania w terenie.

ELE

Extinction Level Event – wydarzenie na poziomie wyginięcia. Globalne katastrofalne wydarzenie, takie jak erupcje superwulkanów, odwrócenie bieguna magnetycznego lub masywne deszcze meteorów. Jest mało prawdopodobne, by ktokolwiek przeżył ELE, ale preppersi wierzą, że mają większe szanse niż Pollyanna.

Sheeple

Osoby, które ślepo wierzą we wszystko co mówirząd lub media bez zadawania pytań.

EMP

Electromagnetic Pulse – impuls elektromagnetyczny. EMP może zniszczyć każde urządzenie elektroniczne bez ostrzeżenia. Co gorsza, EMP prawdopodobnie zniszczy wszelką komunikację i spowoduje upadek infrastruktury świata.

Grid Down

Termin ten odnosi się do awarii sieci energetycznej.

Off-Grid

Odnosi się do osób żyjących „poza siecią”, czyli bez tradycyjnej energii i miejskiej wody.

Rule of 3

Zasadach trzech – minuty bez powietrza, 3 godziny bez schronienia w niebezpiecznych warunkach, 3 dni bez wody i 3 tygodnie bez jedzenia.

Faraday cage

Klatka Faradaya, opracowana po raz pierwszy w 1836 roku, jest urządzeniem przeznaczony do ochrony sprzętu elektronicznego przed intensywnym przerwanie promieniowania słonecznego lub impulsu elektromagnetycznego. Obudowa klatki lub pudełka Faradaya chroni przez blokowanie statyczne i niestatyczne pola elektryczne. Do zbudowania klatki Faradaya przydają się worki antystatyczne i materiały opakowaniowe, takie jak styropian i antystatyczna folia bąbelkowa.

Molon Labe

Molon labe (z greckiego: μολὼν λαβέ molṑn labé), oznacza „Chodź i weź je” – z reguły odnosi się do broni palnej. Jest wyrazem ostrzeżenia dla każdego, komu się wydaje, że ​​może wejść do twojego domu i ją skonfiskować.

Mylar bags

Worki mylarowe – torebki do przechowywania żywności pomagające zapewnić barierę chroniącą żywność przed światłem słonecznym. Worki mylarowe w połączeniu z pochłaniaczami tlenu mogą pomóc preppersom przechowywać duże ilości żywności przez 25 lat lub więcej.

Snowflake

Płatek śniegu, określa osobę z radykalnie liberalnym nastawieniem.

BUG

Backup gun, czyli pistolet/broń zapasowa.

FAK/IFAK

First aid kit/ Individual first aid kit, apteczka lub zestaw pierwszej pomocy.

NBC

Nuclear Biological Chemical – broń chemiczna, biologiczna, jądrowa.

Preppersi mają swoje 5 minut – kim są?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię