10 książek, które mogą odmienić Twoje życie

czytanie ksiazki

Czytanie poszerza horyzonty – co do tego wątpliwości nie ma chyba nikt.

Czasem, poza literaturą rozrywkową czy faktu, warto sięgnąć też po książki psychologiczne. Pomogą lepiej zrozumieć siebie i własne reakcje na zmieniający się, jak w kalejdoskopie, otaczający świat.

Dzisiaj przedstawiamy przegląd tych, które naprawdę warto przeczytać.

1. Daniel Kahneman – „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”

Autor skupia się na dwóch systemach myślenia: pierwszym – intuicyjnym i emocjonalnym oraz drugim – wolniejszym, a przez to bardziej logicznym. To dla Kahnemana punkt wyjścia do wyjaśnienia, dlaczego popełniamy życiowe błędy i nie potrafimy przewidywać konsekwencji własnych zachowań. Książka obnaża skutki myślowych pomyłek i błędów percepcji.

 

2. Roberto Cialdini – „Wywieranie wpływu na ludzi”

Książka ta przez niektórych określana jest mianem podręcznika manipulacji. Jednak, dzięki niej można się przekonać jak manipuluje nami otoczenie i jak można się przed tym skutecznie bronić.

 

3. Chris Barez-Brown – „Obudź się! Jak uciec od życia na autopilocie”

Autor przekonuje, że – aby ruszyć z miejsca – wystarczy powalczyć z własnymi nawykami i rutyną, oddalić się od schematów i doświadczać. Kiedy wyostrza się świadomość, człowiek przestaje reagować odruchowo, zaczyna podchodzić do działań z rozmysłem i celowością. W książce znajduje się wiele technik i metod pracy nad uważnością.

4. Mirosław Kofta, Teresa Szustrowa – „Złudzenia, które pozwalają żyć”

Książka autorstwa Mirosława Kofty i Teresy Szustrowej to publikacja starsza, ale nadal aktualna. Pokazuje, jak często nasze szczęście oparte jest jedynie na złudzeniach i w jaki sposób możemy je urealnić. Mimo że miejscami język publikacji jest trudny dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z psychologią, warto skupić się na tej lekturze.

5. Emily Esfahani Smith – „Znajdź w życiu sens”

Szereg przykładów z życia wziętych, dających zaskakujące wnioski dotyczące szczęścia i spełnienia. Warto.

 

6. Janusz Czapiński – „Psychologia szczęścia”

Janusz Czapiński jest psychologiem społecznym, nic więc dziwnego, że w swojej publikacji opisuje szczęście jednostki przez pryzmat szczęścia ogółu. Pokazuje, w jaki sposób historia III Rzeczypospolitej wpłynęła na każdego z nas i co z tego wynika.

7. Daniel Goleman – „Inteligencja emocjonalna”

Czym jest iloraz EQ, czy jest równie ważny jak IG i czy mają one ze sobą coś wspólnego?  Goleman pokazuje, że kontrola emocji, wytrwałość i empatia są kluczowe w osiąganiu celów.

8. Rafael Santandreu – „Być szczęśliwym na Alasce. Silny umysł odporny na życiową niepogodę”

Autor udowadnia, że nawet niesprzyjające warunki zewnętrzne nie będą w stanie nas pokonać, jeśli tylko zapanujemy nad tym, co dzieje się w naszej głowie. Każdy rozdział rozpoczyna się krótką anegdotą, wprowadzającą w temat, a kończy podsumowaniem, ćwiczeniami i zadaniami dla czytelnika. Wszystko lekko i z humorem.

9. Bogdan Wojciszke – „Psychologia miłości”

Autor odsłania mechanizmy rządzące przepływem uczuć, pokazuje, w jaki sposób zauroczenia wpływają na nasze zachowanie i myślenie. Przedstawia także kolejne etapy miłości, ilustrując je wynikami badań. Bardzo ciekawe fragmenty poświęcone są różnicom w odczuwaniu u kobiet i mężczyzn.

10. John Grey – „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”

Absolutny bestseller lat 90-tych ubiegłego wieku.  sprzedała się w ponad 50 milionach egzemplarzy, a CNN uznało ją za najlepsze dzieło non-fiction dekady.  John Grey wyjaśnia, na czym polegają różnice między kobiecą a męską wizją związku, podpowiadając jednocześnie, w jaki sposób rozładować wynikające z tego napięcia.

MT

15 filmów na faktach – koniecznie trzeba je obejrzeć

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię