Amerykański astronauta z MSK wróci na Ziemię rosyjskim statkiem kosmicznym

Amerykański astronauta Mark Vande Hei wróci na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz z dwoma rosyjskimi kosmonautami na pokładzie należącej do Rosji rakiety Sojuz.

Poinformowała o tym amerykańska agencja kosmiczna NASA.
Podczas konferencji prasowej szef programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ze strony NASA Joel Mantalbano powiedział, że trójka astronautów wróci na Ziemię 30 marca. „W tej sprawie pozostajemy w kontakcie z naszymi rosyjskimi kolegami. Agencja Roskosmos potwierdziła, że cała trójka wróci razem na Ziemię” – poinformował Joel Montalbano.

Wcześniej pojawiały się obawy, że po inwazji Rosji na Ukrainę i nałożeniu przez USA sankcji na Moskwę, amerykański astronauta nie zostanie zabrany na pokład rosyjskiej rakiety.

Na pokładzie stacji kosmicznej przebywa obecnie trzech astronautów: Rosjanie Anton Szkaplerow i Piotr Dubrow oraz Amerykanin Mark Vande Hei. Do chwili swojego powrotu spędzi on na stacji 355 dni. Będzie najdłużej przebywającym w przestrzeni kosmicznej amerykańskim astronautą.

NASA oraz agencje kosmiczne Europy, Japonii i Kanady chcą utrzymywać Międzynarodową Stację Kosmiczną do 2030 roku. Rosjanie zobowiązali się robić to do 2024 roku.

IAR

Dlaczego powinniśmy mówić “w Ukrainie”, a nie “na Ukrainie”?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię