Sposoby poprawiania pamięci u seniora

Z wiekiem każda część ciała człowieka działa coraz słabiej. Ręce nie uniosą już tyle co kiedyś, nogi nie pozwolą przebiec tej samej odległości co lata wstecz, oczy nie odczytają małych liter w gazecie bez pomocy okularów.

Szwankuje również ludzki umysł – seniorzy miewają problemy z pamięcią. Wynika to często z chorób takich jak demencja czy choroba Alzheimera (której objawami oprócz utraty pamięci są zaburzenia poczucia czasu, nierozpoznawanie bliskich osób, czy odczuwanie obcości w znanych miejscach), lecz problem z pamięcią nie zawsze oznacza chorobę.

 

Mózg, jak każda inna część ciała, potrzebuje treningu by właściwie funkcjonować. Na starość, człowiek nie wykonuje już skomplikowanych zadań, więc zaniedbany mózg po prostu się starzeje. Zaradzić temu można w bardzo prosty sposób- tak jak mięśnie budują się podczas treningu fizycznego, tak i umysł możemy rozwijać ćwicząc i nie tylko.

Jakie sposoby na poprawę pamięci są najlepsze?

1. Układanki i zagadki logiczne

Krzyżówki słowne czy sudoku nie tylko pomogą w zabiciu czasu, lecz także usprawnią ludzką pamięć. Przypominanie sobie przeróżnych wyrazów i ich synonimów to nie lada wysiłek dla umysłu. Taki trening udoskonali również zakres słownictwa. Z badań wynika, że rozwiązywanie krzyżówek wspomaga utrzymanie pamięci w dobrym stanie skuteczniej niż niektóre leki!

 

2. Czytanie

Jeśli senior chce poprawić swą pamięć, powinien ograniczyć korzystanie ze smartfona czy oglądania telewizji na rzecz klasycznej książki. Czytanie wymaga dużo więcej pracy umysłowej niż korzystanie z elektroniki. To kolejny swego rodzaju trening pamięci. Książka usprawnia pracę naszego mózgu nawet do pięciu dni po jej przeczytaniu. Oderwanie się przez seniora od rzeczywistości podczas nurkowania w świecie lektury nie tylko pomoże w utrzymaniu umysłu w dobrej kondycji, ale również przybliży jakąś intrygującą historię. Zdecydowanie warto czytać!

3. Ćwiczenie pamięci wzrokowej

Ten rodzaj pamięci pozwala człowiekowi interpretować zjawiska, których jest świadkiem. Istnieje wiele możliwości by ją usprawnić, takie jak gra memory, układanie domina, lub bardziej skomplikowane przez zmienianie lokalizacji przedmiotów w domu lub spacerowanie innymi niż zwykle drogami, by mózg stale intensywnie pracował i przełamywał rutynę, zamiast przyzwyczajać się do utartych schematów.

4. Ćwiczenia pamięci słuchowej

Wzrok nie jest jedynym zmysłem, który pomaga nam doświadczać otaczającego nas świata. Równie ważny jest słuch. Trenować pamięć słuchową można poprzez klasyczną naukę ciągów liczb: dat, wysokości gór, długości rzek czy choćby numerów telefonów i powtarzanie ich na głos. Można również uczyć się tekstów piosenek, rymowanek czy wierszy by następnie je wypowiadać.

5. Notowanie

Co w przypadku, gdy kłopoty z pamięcią już zaczęły uprzykrzać starszej osobie życie? Zapomina co miała kupić, o której miała wizytę u lekarza czy kiedy są urodziny wnuczki? Ten problem rozwiąże notowanie. Przylepne karteczki z datami ważnych spotkań w różnych miejscach domu, lista sprawunków do załatwienia podczas wychodzenia czy stałe prowadzenie kalendarza, w którym zapiszemy wszystkie najważniejsze informacje o nadchodzącym dniu.

6. Wypoczynek

Choć nie wydaje się by oddziaływałoby to na pamięć, odpowiedni czas poświęcony na sen ma ogromny wpływ na działanie ludzkiego umysłu. Tak jak nadwyrężony mięsień nie będzie silny, tak wymęczony mózg nie będzie wszystkiego zapamiętywał. Właściwa ilość snu sprawi, że nasz mózg będzie wypoczęty i gotowy do pracy. By efektywniej wypocząć warto się wyciszyć, uspokoić, na przykład poprzez słuchanie relaksacyjnej muzyki przed położeniem się do łóżka.

 

7. Odpowiednia dieta

Wpływ na kondycje naszego mózgu i jego umiejętności zapamiętywanie ma również to, co spożywamy. By wspomóc swój umysł należy przede wszystkim jeść regularnie- 5 posiłków dziennie, o stałych porach, bez podjadania. Co konkretnie powinniśmy wpleść w naszą dietę? Produkty bogate w kwasy omega 3, takie jak: ryby(łososie, sandacze i dorsze), wszystkie rodzaje orzechów lub słonecznik czy pestki dyni. Pamięć wspomoże również gorzka czekolada.

Szczepionki, które seniorzy powinni rozważyć

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię