USA: A. Blinken o zbrodniach wojennych na Ukrainie

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken zgodził się z twierdzeniem prezydenta Joe Bidena, że na Ukrainie popełniane są zbrodnie wojenne.

Antony Blinken powiedział na konferencji prasowej, że celowe atakowanie obiektów cywilnych jest zbrodnią wojenną. Dodał, że po trzech tygodniach wojny na Ukrainie trudno jest uznać, iż Rosjanie robią tam coś innego. Sekretarz stanu podkreślił, że amerykańscy eksperci dokumentują i oceniają zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Antony Blinken przypomniał, że prezydent Biden ogłosił wczoraj przeznaczenie miliarda dolarów na pomoc wojskową dla Kijowa. Obejmuje ona także dostawy uzbrojenia: 800 systemów broni przeciwlotniczej, dziewięć tysięcy sztuk broni przeciwpancernej, siedem tysięcy sztuk broni lekkiej, w tym karabinów maszynowych i 20 milionów sztuk amunicji.

Amerykański sekretarz stanu przypomniał, że od początku wojny opuściło Ukrainę około trzech milionów uchodźców. Podkreślił, że europejscy sąsiedzi Ukrainy wspaniałomyślnie przyjęli ich i wsparli.

 

Antony Blinken wyraził zaniepokojenie faktem, że Chiny rozważają udzielenie Rosji pomocy w ataku na Ukrainę. Zapowiedział, że w jutrzejszej rozmowie prezydent Biden oświadczy prezydentowi Chin Xi Jinpingowi, iż Chiny poniosą odpowiedzialność za wszelkie działania wspierające agresję.

IAR

Kluczowe momenty w karierze i życiu Władimira Putina

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię