Porażka – Dlaczego ją ponosimy? Jak ją traktować?

Mimo podejmowanych wysiłków wielu ludziom nie udaje się odnieść w życiu sukcesu, co utwierdza ich w przekonaniu, że nie mogą zrealizować swoich marzeń, ciągle ponoszą tylko porażki.

Powodów takiej sytuacji może być sporo – nie sposób wymienić wszystkie, chociażby dla tego, że każdy człowiek to inna historia. Pewne przyczyny ponoszenia porażek często się jednak powtarzają- warto zatem je wymieni. Od czego powinniśmy zacząć? Od szczerości, w dodatku tej brutalnej – jeżeli poważnie traktujemy kwestię swojego szczęścia warto przemyśleć swoje zachowania, być może niniejszy artykuł zwróci uwagę na kwestię, które dotąd było pomijane.

Szczerość jest podstawowym kluczem do życiowego sukcesu. Jeżeli w swoich własnych oczach nie jesteśmy uczciwi nasza wiarygodność w oczach innych ludzi także nie ma szans na umocnienie się. Czasami też podświadomie ukrywamy swoje słabości przed samym sobą – co również a niebagatelny wpływ na nasze życiowe powodzenie.

 

Oto najczęstsze powody ponoszenia porażek:

1. Używanie cudzej definicji sukcesu

Zacznijmy od kwestii fundamentalnej – każdy człowiek jest inny i każdy jest wyjątkowy. Istnieję pewne ramy, które łączą nas w statystkach, faktycznie jednak każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju. Posiadamy własną osobowość, wartości, poglądy, doświadczenie, cele oraz możliwości. Nie możemy tracić swojego cennego czasu na próby osiągnięcia w życiu dokładnie tego samego rodzaju sukcesu jak ktoś inny. Zamiast uganiać się za czymś co sobie wypatrzyliśmy, warto zastanowić się czego w istocie pragniemy – jest to prawdziwy klucz do definicji sukcesu w każdym indywidualnym przypadku. Nikt, nie może za nas określić tej kwestii, przestańmy więc słuchać autorytetów, nauczycieli, znajomych i mistrzów – to my wiemy najlepiej co chcemy osiągnąć w życiu.

2. Brak wiary w siebie

Człowiek, który nie wierzy w siebie – nie potrafi zaufać sobie, swoim umiejętnościom i doświadczeniom. Zbyt bardzo obawia się podjąć ryzyko sprawnego i skutecznego działania. Nigdy niczego nie osiągnie – jak miałoby to być możliwe, skoro nie wierzy w swoje możliwości? Jednym z pierwszych kroków w drodze do życiowego sukcesu i realizacji swoich marzeń jest wiara w to, że jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo wiele – nawet jeżeli podważa to otoczenie, w tym rodzina i przyjaciele. Nie im jest bowiem decydować i wyrokować o naszych możliwościach – sami za nie odpowiadamy. Jeżeli nie zdecydujemy się uwierzyć w siebie pozostaje nam wieczne użalanie się nad swoim losem, zmarnowanym życiem przegranymi marzeniami.

3. Poszukiwanie drogi na skróty

Wielu ludzi nie przykłada należnej uwagi do swojej pracy, nawet jeżeli przyczynić ma się ona do realizacji ich marzeń. Jest nawet naturalne, że efekty chcemy ujrzeć od razu, otrzymać nagrodę bez oczekiwania i wysiłku. Ważne jest aby zrozumieć, że nie liczy się tylko sam sukces, lecz również wytrwała do niego droga. Nikt nie jest w stanie zrealizować swoich marzeń ot tak – na zawołanie. „Bez pracy nie ma kołaczy” – tak słusznie traktuje stare powiedzenie. Nie powinniśmy więc szukać drogi na skróty jeżeli chcemy aby nasze życie miało sens. Po prostu musimy wziąć się do pracy.

Jeżeli przyjrzeć się współczesnemu społeczeństwu, łatwo jest zauważyć, że łatwy sukces powiązany jest zazwyczaj z nieetycznym czy też nielegalnym działaniem. Szybkie zarobienie pieniędzy to zazwyczaj droga, która wiedzie poprzez oszustwo lub kradzież. Skróty są dla ludzi toksycznych, którzy są zapatrzeni wyłącznie w siebie, my przecież pragniemy być uczciwi – a więc musimy wysilić się bardziej. W życiu nie ma bowiem nic za darmo, za wszystko co chcemy osiągnąć przyjdzie nam zapłacić – wytrwałością, kreatywnością, pracowitością, czasem, niekiedy nawet i zdrowiem.

4. Błędne planowanie działań

Wyznaczanie celów to sztuka trudna i uciążliwa – podobnie jak ich realizacja. Większość ludzi nie próbuje nawet stworzyć planu działania, żyją z dnia na dzień pochłonięci pracą i karierą. Warto jednak zastanowić się czego chcemy i co chcemy osiągnąć. Codzienne obowiązki – praca, szkoła, zakupy, sprzątanie domu, zajmowanie się dziećmi, rozrywka pochłaniają ogromne ilości czasu i energii. Fakt, że jesteśmy zajęci nie musi jednak oznaczać, że jesteśmy produktywni. Nie każdy jest w stanie osiągnąć sukces i spełniać marzenia bez skrupulatnego zaplanowania drogi do celu, większość musi wykonać plan działania zestawiając go ze swoimi możliwościami i czasem, który koniecznie trzeba wykorzystać w efektywny sposób. Zacznij od ograniczenia rzeczy, które pochłaniają najwięcej czasu i jednocześnie najbardziej przeszkadzają w realizacji zadań. Ważne sprawy zaplanuj ściśle według kalendarza i skrupulatnie trzymaj się terminów za wszelką cenę.

Poważnym błędem jest pragnienie robienia i osiągania wszystkiego na raz. Jeżeli mamy zbyt wiele planów i marzeń – żadnego z nich nie zrealizujemy w pełni. Wyselekcjonujmy kilka najważniejszych rzeczy i na nich skoncentrujmy swoje działania. Wyznaczmy sobie konkretne etapy ich realizacji. Prędzej czy później zdamy sobie spraw z tego, że tylko poprzez stopniowe wykonywanie poszczególnych zadań posuwamy się do przodu na drodze do realizowania celów, a sukcesy stają się coraz większe. Koniecznie jednak pamiętaj, aby nie rezygnować z rozrywki i odpoczynku – bez nich niczego nie osiągniesz.

5. Szukanie wymówek, zbyt dużo narzekań

Pamiętać należy, że wielu ludzi sukcesu aby znaleźli się tam gdzie są musiało się wiele napracować. Na swojej drodze często ponosili porażki, niekiedy bardzo bolesne. W ostateczności jednak udawało im się osiągnąć sukces ponieważ nie narzekali na wiecznie niesprzyjające okoliczności, nie szukali wymówek za każdym razem, kiedy jakaś rzecz stawała się trudna. Zamiast tego brali odpowiedzialność za swoje czyny, szukali rozwiązań i pokonywali problemy – szli do przodu. Nie spoczywaj więc na laurach tylko dlatego, że coś się nie udało za pierwszym razem, koncentruj się na rozwiązaniach, nie na problemach.

6. Zrzucanie winy na innych

Każdy jest kowalem własnego losu, sami musimy być odpowiedzialni za własne życie. Co jest oczywiste, inni ludzie również mają na nie wpływ, jednak ostatecznie najwięcej zależy od nas samych. Możemy ciągle obarczać innych winą za nasze niepowodzenia – zawsze jest to jednak tylko usprawiedliwienia dla własnej nieudolności. To zadziwiające, jak wielu ludzi nie potrafi wziąć odpowiedzialność i za siebie, winą za własne niepowodzenia ciągle obarczają innych aby móc się przy tym fałszywie dowartościować – w ten sposób okłamują jednak sami siebie.

Koniecznie musimy pamiętać, że to wyłącznie nasze myśli i czyny kreują otaczający nasz świat – w tym sukces i porażkę. Weźmy odpowiedzialność za swoje czyny, zacznijmy dokonywać świadomych wyborów, pogódźmy się też z tym, że nie zawsze będą one właściwe. Część działań przybliży nas do sukcesu, inne nas od niego oddalą. Niezależnie od tego będą to nasze własne decyzje, nasze własne zasługi i porażki, z których koniecznie musimy wyciągać wnioski i ciągle się uczyć.

7. Zaniedbanie własnego rozwoju

Największym błędem jest twierdzenie, że jeżeli już raz osiągnęliśmy sukces to jesteśmy ustawieni do końca życia i nie musimy już się starać. To jedno z największych zakłamań -nigdy nie możemy pozwolić sobie na to aby przestać się rozwijać i uczyć nowych rzeczy. Nawet emeryt nie powinien zaprzestać pracy nad sobą, chociażby dla własnego zdrowia. Pamiętajmy, że nic nie jest dane na zawsze, jednego dnia odnosimy sukces, drugiego spadamy na samo dno. Nasza sytuacja życiowa może zmienić się diametralnie w ciągu kilku sekund. Z tej właśnie przyczyny cały czas musimy nad sobą pracować. Kiedy człowiek przestaje pracować nad sobą słabnie jego zdrowie i duch – nie o to przecież nam chodzi.

8. Zły dobór otoczenia

Jak już wspomnieliśmy wyżej, otaczający nas ludzie mają wpływ na nasze życie. Przyjaciele i znajomi mogą nas motywować, zachęcać do działania, przyczynić się do naszego sukcesu. Równie dobrze mogą ściągnąć nas na złą drogę. Jeżeli otaczamy się ludźmi o podobnych poglądach lecz o dużo mniejszym zaangażowaniu w dążenie do celu, prawdopodobnie zaczniemy zniżać się do ich poziomu – jak mawiają: „Z kim przystajesz, takim się stajesz”. Warto otaczać się ludźmi, którzy już odnieśli sukces, lub uparcie do niego dążą – wówczas będziemy mieli należne wsparcie. Warto jest rozejrzeć się w swoim otoczeniu i oczyścić je z negatywnych znajomości. Częścią naszego życia powinni być wyłącznie ludzie, którzy mają na nas korzystny wpływ.

9. Strach przed proszeniem o pomoc

Większość ludzi uparcie twierdzi, że wszystko można wykonać samodzielnie, wielu odczuwa wręcz strach i niechęć przed proszeniem kogokolwiek o pomoc. Pamiętajmy, że prośba o pomoc – nie oznacza słabości – wręcz przeciwnie. Bez pomocy jesteśmy w stanie osiągnąć wiele rzeczy, zajmie to jednak więcej czasu, będzie wymagało skupienia uwagi na wielu różnych kwestiach. Koniecznie zaakceptujmy fakt, że jesteśmy tylko ludźmi i mamy swoje ograniczenia. Po drugie – człowiek najlepiej rozwija się poprzez pomoc innym, pozwólmy więc pomóc sobie, korzystajmy z wiedzy i doświadczenia innych, jeżeli tylko mają ochotę się nimi dzielić.

10. Nie podejmujemy ryzyka

Jeżeli w swoim życiu jesteśmy zbyt bardzo ostrożni i staramy się za wszelką cenę unikać podejmowania ryzyka nie powinniśmy wierzyć, że życie zmieni się na lepsze. W życiu istnieje wiele możliwości, wiele rzezy do zrobienie. Nadmierna ostrożność sprowadza nas do poziomu przeciętności, ogranicza nas i prowadzi do porażek. Czasami nie ma innego wyjścia, musimy zrobić krok naprzód, wyjść poza swoją strefę komfortu i zaryzykować. Z pewnością, nie raz wyjdzie nam to na dobre – jak głosi powiedzenie: „Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”.

Pamiętajmy również, że nie możemy czekać, aż okazja sama do nas przyjdzie, nie możemy zwlekać, zamiast działaś. Zawsze kiedy czujemy, że to jest chwila aby coś zrobić i zmienić musimy z tego korzystać, nie odkładajmy niczego na później – sami poszukujmy okazji.

11. Negatywne nastawienie

Prawda jest taka, że nie można odnieść sukcesu jeżeli cały czas jesteśmy negatywnie nastawieni i pełni „czarnych myśli” Jeżeli ciągle nasz wewnętrzny głos podrzuca nam same zagrożenia, przeszkody, i przekonuje, że nie można czegoś zrobić – faktycznie trudno nam będzie cokolwiek zrealizować. z negatywnym podejściem jedyną płaszczyzną, na której odnosić będziemy sukcesy to narzekanie.

12. Brak wykształcenia

Nieprawdą jest, że każdy musi skończyć studia i dyplom. Odpowiednie wykształcenie można zdobyć również bez formalnej nauki – najlepszym egzaminem i sprawdzianem jest samo życie. Można posiadać kilka stopni naukowych i wiele specjalizacji i nie potrafić wykorzystywać wiedzy w praktyce. znaczna część ludzi sukcesu to samouki. Rzeczy naprawdę w życiu przydatnych, tych, które uznajemy za niezbędne warto uczyć się samodzielnie -z książek, poradników, filmów.

13. Brak wytrwałości

W każdym przypadku zapał i motywacja do działania ma największy wymiar na samym początku, z czasem topnieje. Musimy być przygotowani, że trudności i problemy są naturalne i trzeba musimy je przezwyciężać. Dzięki wytrwałemu działaniu, rozwiązywaniu problemów rozwijaniu się, z każdym kolejnym krokiem pokonywanie trudności staje się coraz łatwiejsze. Ten kto się poddaje nie może liczyć bowiem na odniesienie sukcesu.

14. Brak samodyscypliny

Samodyscyplina to kontrola nad własnym życiem. Prowadzi ona do zdecydowanego działania, pewności siebie. pozwala redukować negatywne nawyki i słabości – w tym szkodliwe cechy charakteru. Jeżeli nie staniemy sobie naprzeciw, nie podejmiemy walki ze złymi przyzwyczajeniami, słabościami możemy zapomnieć o życiowym powodzeniu.

Czy musimy ponosić porażki?

W życiu najważniejsza jest szczerość – nie ma sensu więc się oszukiwać – niepowodzenia i porażki wpisane są w naszą życiową drogę. Człowiek dążący do realizacji swoich marzeń i postawionych celów, co jakiś czas będzie się o cos potykał, spotka problemy, przeciwności, odniesie porażki. Dzięki cierpliwości, motywacji i wytrwałości – jeżeli nie zatrzyma się w swoich dążeniach osiągnie prędzej, czy później cel.

Dobrym przykładem jest Abraham Lincoln – zanim został prezydentem USA odnosił same porażki. Jego firmy zbankrutowały dwukrotnie, kilka razy odniósł porażkę w wyborach, przeżył także załamanie nerwowe. Ostatecznie się jednak nie poddał i w 1860 roku objął urząd prezydenta USA mając 51 lat i wiele porażek na swoim koncie. Wniosek jest zatem bardzo prosty – nigdy nie wolno się poddawać, niezależnie od sytuacji i przeciwności losu zawsze musimy podążać przed siebie.

Życiowa ścieżka wprost musi zawierać trudności, problemy i porażki – mają one istotne znaczenie dla rozwoju człowieka, czynią go silniejszym, mądrzejszym bardziej przewidującym i rozważnym; kształtują nasz charakter. Pamiętać warto również, że w dzisiejszych czasach niezmiernie ważną cechą jest elastyczność i umiejętność przystosowania się do aktualnych warunków – jeżeli nie udaje się nam spełnić w jednej dziedzinie, warto spróbować swoich sił w innej. Kolejne porażki należy traktować jako schody, po których wspinamy się do osiągania celów.

Za każdym razem kiedy coś się nie uda zamiast się załamywać dokładnie przeanalizujmy przyczyny, zastanówmy się tez jak możemy wyjść z tej sytuacji, jakie wynikają z tego wszystkiego wnioski na przyszłość. Warto też uczyć się na błędach innych ludzi – uważna obserwacja otoczenia w tym skutków działań innych może uchronić przed porażką nas samych.

Jak traktować porażkę?

Człowiek z natury nie lubi ponosić porażki, dużo lepiej przychodzi nam odnoszenie sukcesów. równie naturalne jest, że w chwili kiedy coś się nie uda zwyczajnie jesteśmy na siebie wściekli, czasami się też załamujemy. Jak już kilkukrotnie zaznaczone zostało wyżej – porażka nie musi być czymś złym, oto jakie korzyści można z niej wyciągnąć:

1. Porażka jest okazją do nauki – dzięki niej możemy identyfikować popełniane przez siebie błędy i naprawiać błędy w swoim postępowaniu.

2. Porażka jest okazją do zmiany kierunku naszych działań – dzięki niej zyskujemy szanse do przeredagowania swoich własnych planów i zamierzeń. Możemy wówczas zmienić nieco ścieżkę swojego życia. Konieczność wprowadzenia zmian w swoim życiu najłatwiej dostrzega się w obliczu porażki.

3. Porażkę kreuje relacje ze samym sobą – kiedy coś się nie uda krytykujemy siebie, jesteśmy na siebie obrażeni, źli, czasami odnajdujemy zrozumienie. Każda porażka uczy nas wiele o nas samych.

4. Porażka dostarcza możliwości nawiązania nowych kontaktów – za każdym razem kiedy jej doświadczamy możemy zwrócić się o czyjąś pomoc lub radę. W ten sposób nawiązują się przyjaźnie i pogłębiają relacje międzyludzkie.

5. Porażka dostarcza doświadczeń„nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi” – to prawda, działanie prowadzi do sukcesu, ale dostarcza także zdarzeń nieprzewidzianych. Z każdej porażki należy umieć wyciągnąć wnioski na przyszłość.

6. Porażka uodparnia na strach – stawiając czoła wyzwaniu, przezwyciężając trudności rośniemy w siłę. Nawet jeżeli przegrywamy zyskujemy nową wiedzę, doświadczenia, poszerzamy swoje możliwości.

Jak zaufać sobie? 8 sprawdzonych sposobów

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię