Putin uhonorował zabójców z Buczy. Za „obronę ojczyzny i interesów państwa”

Od prawie 2 miesięcy na oczach świata dokonuje się masowe ludobójstwo. Wojna na Ukrainie zbiera coraz większe żniwo. Giną nie tylko żółnierze ale również kobiety, dzieci i starsi obywatele.

Kilka tygodni temu zdjęcia z rzezi w Buczy wstrząsnęły światem i postawiły znak zapytania nad tym, ile człowieczeństwa jest w ludziach? Ciała rozstrzelanych bezbronnych cywilów były porozrzucane na ulicach, na chodnikach i w domach mieszkalnych. Niektórzy mieli związane ręce. Co siedzi w głowach ludzi zdolnych do takich czynów? Tego być może nie dowiemy się nigdy.

Propaganda rosyjska twierdzi, że masakra w Buczy została zorganizowana przez Ukraińców, pomimo tego, że wszystkie dowody wskazują na odpowiedzialność rosyjskich wojsk.

I choć przez moment wydawać by się mogło, że nie może stać się nic gorszego, Władimir Putin 18 kwietnia przyznał „katom z Buczy” czyli 64 Samodzielnej Brygadzie Strzelców Zmotoryzowanych honorowy tytuł Gwardii za „obronę ojczyzny i interesów państwa”. Pochwalił też jej żołnierzy za „ bohaterstwo, męstwo, wytrwałość i odwagę”.

„Podczas gdy niektórzy debatują, czy rosyjskie zbrodnie w Ukrainie można nazwać ludobójstwem, to Rosja śmieje się światu w twarz” napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując decyzję Władimira Putina.

64 Samodzielna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych jest jednostką 35. Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego pochodzącą z kraju chabarowskiego w azjatyckiej części Rosji. Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy ma liczne dowody na to, że żołnierze tej brygady są odpowiedzialni za gwałty, tortury i znęcanie się nad ludnością cywilną.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię