Ziołowy sposób na lęki

Życie w pośpiechu i ciągłym stresie, niepewność przyszłości i zaburzone poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa to koszty życia w technologicznie rozwiniętej cywilizacji Zachodu. Środki farmakologiczne pomagają osiągnąć złudny spokój jednak mają szereg skutków ubocznych.

Ich dłuższe stosowanie sprawia, że trzeba leczyć kolejne dolegliwości i tak koło się zamyka, a koncerny farmaceutyczne zacierają ręce. Tymczasem sama natura oferuje ukojenie w postaci roślin o szczególnych właściwościach. Niektóre z nich, powszechnie znane, rosną na wyciągnięcie ręki.
Do ziół o właściwościach uspokajających i obniżających poziom lęku należy nie tylko słynna waleriana, czyli korzeń kozłka lekarskiego. Również inne znane i pospolicie rosnące rośliny łagodzą poczucie lęku, poprawiają nastrój i ułatwiają zdrowy sen. Należą do nich, przede wszystkim:

• melisa
• rumianek
• męczennica – passiflora
• mniszek lekarski
• chmiel
• dziurawiec
• lawenda

Gotowe mieszanki można nabyć w sklepach zielarskich lub przygotować je samodzielnie. W drugim przypadku zachowując zasady zielarstwa: Rośliny należy zbierać w słoneczne i suche dni, po południu, kiedy mają nagromadzone w pędach największe ilości składników czynnych. Zbierać je z poszanowaniem stanowiska – metoda „tu skubnąć, tu skubnąć, a resztę zostawić” jest jak najbardziej konieczna, żeby w kolejnych sezonach móc korzystać z dobrodziejstw danej rośliny. Ogałacanie stanowiska jest nieetyczne i niewłaściwe.

Z roślin pozyskuje się różne części. I tak działania uspokajające wykazują liście i młode pędy melisy, męczennicy i dziurawca. Z tym, że zbiera się kwitnące rośliny tego ostatniego, a po zażyciu preparatów z jego udziałem należy unikać słońca, bo można się nabawić trudnych do zlikwidowania plam na skórze. Surowcem zielarskim lawendy i rumianku są kwiaty, a chmielu owocostany zwane potocznie szyszkami.

Zebrane rośliny powinno się suszyć w ciepłym i przewiewnym miejscu, a po dokładnym wysuszeniu przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Tak przygotowany surowiec można zmieszać, rozdrobnić i codziennie pić uspokajający napar z nich przygotowany.

MT

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię