Dlaczego warto przeprowadzić się do Teksasu?

Myślisz o nowym miejscu zamieszkania? Jeśli stan Teksas jest na twojej liście potencjalnych miejsc przeczytaj poniższą listę powodów dlaczego warto się tam przeprowadzić.

Kwitnąca gospodarka

Dziewięć procent PKB Stanów Zjednoczonych pochodzi z Teksasu. Jest także dziewiątą gospodarką na świecie wyprzedzając Kanadę, Koreę Południową i Brazylię. Teksas jest domem dla jednej z najzdrowszych i najlepiej rozwijających się gospodarek w kraju. Teksas również zajmuje pierwsze miejsce pod względem rozpoczęcia własnej działalności i środowiska biznesowego. W 2020 roku Amazon, CBRE, Tesla, HP i Oracle przeniosło swoje biura korporacyjne do Teksasu. Austin jest domem dla regionalnych i korporacyjnych siedzib Apple, Charles Schwab, Facebook, General Motors, Home Depot, Whole Foods, Yeti, Indeed i LegalZoom. Stan posiada ponad 13 milionów otwartych miejsc pracy, a stopa bezrobocia wynosi 5 procent.

Różnorodne sektory zatrudnienia

Tętniąca życiem gospodarka Teksasu ułatwia znalezienie zatrudnienia. Najpopularniejsze sektory to:

 • Technologia
 • Opieka zdrowotna
 • Edukacja
 • Olej
 • Biznes
 • Przemysł lotniczy
 • Inżynieria.

Przyzwoite zarobki

Według najnowszych dostępnych danych US Census Bureau na temat mediany dochodu z 2020 roku, średni dochód gospodarstwa domowego w Houston wynosi 53 600 USD. Średni dochód gospodarstwa domowego Plano wynosi 96 348 USD, a Dallas – 54 747 USD.

Nieruchomości są po przystępnych cenach

W Teksasie nadal można znaleźć wiele niedrogich domów w dużych miastach i ich okolicach. Wiele miejsc uważanych przez mieszkańców jako „najlepsze do życia w Teksasie” oferuje również stosunkowo niedrogie nieruchomości w porównaniu z innymi dużymi i prężnie rozwijającymi się miastami w całym kraju. Średnia ceny domu w San Antonio, jednym z najpopularniejszych miast w Teksasie, wynosi 280 000 USD. W Plano, gdzie szkoły są na najwyższym poziomie, mediana ceny domu wynosi 475 000 USD. W Houston, gdzie każdy kot chce znajdzie pracę, średnia cena domu wynosi 329 000 USD.

Nie ma stanowego podatku dochodowego

Teksas jest jednym z najbardziej przyjaznych podatkowo stanów w kraju. Oprócz niskich kosztów życia i przystępnych cenowo miast i nieruchomości oraz wielu ofert pracy, stan nie wymaga od mieszkańców płacenia podatków od dochodów osobistych. Zamiast tego opiera się na podatkach od sprzedaży i nieruchomości.

Teksas jest bezpiecznym stanem

Wiele miast i przedmieść w Teksasie jest wyjątkowo bezpiecznych i przyjaznych rodzinie. Według raportu SafeWise z marca 2022 roku 10 najbezpieczniejszych miast w stanie to:

 1. Trophy Club
 2. Fulshear
 3. Fairview
 4. Colleyville
 5. Memorial Villages
 6. Elgin
 7. Highland Village
 8. Fate
 9. Southlake
 10. Sachse

Edukacja na najwyższym poziomie

W Teksasie nie brakuje możliwości edukacyjnych. Houston, Dallas, Fort Worth, San Antonio, El Paso, Corpus Christi i Austin są domami dla wyższych uczelni i uniwersytetów. Wiele uniwersytetów finansowanych jest ze środków publicznych. Rice University w Houston zajmuje 17 miejsce w kraju, a następnie University of Texas i SMU w Dallas, plasują się na 38.

 

Wspaniała scena restauracyjna

Dużo i dobrze, takie są kultowe potrawy w Teksasie. Może czasami nie należą do najzdrowszych, ale są bardzo smaczne. Wpływy na scenę kulinarną Teksasu pochodzą z kultury meksykańskiej, Luizjany, Niemiec, Czech i innych krajów europejskich.

Kwitnąca scena kulturowa

Teksas ma wyjątkowo żywą scenę artystyczną i rozrywkową z licznymi festiwalami, koncertami i teatrami w całym stanie. W samym Teksasie odbywa się ponad 30 dorocznych festiwali muzycznych. Niektóre z większych festiwali, jak South by Southwest i Austin City Limits, przyciągają tłumy z całego świata.

Najbardziej zróżnicowany stan w kraju

Według WalletHub Teksas jest drugim najbardziej zróżnicowanym stanem w kraju. W tym samym badaniu Teksas zajął również czwarte miejsce za „Największą różnorodność rasową i etniczną”, trzecie za „Najbardziej językową różnorodność” i pierwsze za „Najbardziej zróżnicowaną branżę ofert prac”.

Historia i kultura

W stanie znajduje się wiele popularnych atrakcji kulturalnych i turystycznych, w tym Space Center Houston, Akwarium Dallas World, San Antonio River Walk, historyczna dzielnica Fort Worth Stockyards i USS Lexington Corpus Christi. Dawna hiszpańska misja Alamo w San Antonio jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, przyciągając miliony turystów z całego świata.

Natura

Teksańska natura też jest wielka. Od plaż wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej po liczne parki narodowe, Teksas oferuje bogactwo naturalnego piękna. Padre Island National Seashore to chroniony 70-kilometrowy odcinek niezabudowanego wybrzeża z wydmami, preriami i plażami, które tętnią życiem morskim. Park Narodowy Big Ben oferuje malownicze przejażdżki, wędrówki, kaniony i dostęp do legendarnej rzeki Rio Grande. Park Narodowy Gór Guadalupe oferuje wspaniałe widoki i kilka ekosystemów – pustynię Chihuahua, bujne lasy dębowe i klonowe, skaliste kaniony i górskie lasy sosny ponderosa i daglezji. A Park Stanowy Doliny Dinozaurów zawiera prawdziwe ślady dinozaurów sprzed milionów lat.

Posłuchaj podcastów: 

2 KOMENTARZE

 1. Tak po polsku się doczepię (niezłośliwe, ale to błąd merytoryczny😉) – średnia i mediana to dwie różne miary liczone w inny sposób – proszę nie używać tych nazw wymiennie pisząc np. o cenach domów, bo one nie są tożsame. Pozdrawiam!

 2. Wydaje mi się, że Teksas nie leży nad Zatoką Perską, tylko nad Meksykańską 😉 no ale USA mogło mieć jakieś zdobycze terytorialne z ostatnich lat 😛

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię