Jak oczyścić i zregenerować trzustkę?

Zwykle, kiedy wspominamy o schorzeniach układu pokarmowego, zwykle swoją uwagę zwracamy na żołądek, jelita i wątrobę, rzadko wspominamy o trzustce.

Narząd ten jest jednak jednym z najważniejszych narządów w ciele człowieka. Do zadań trzustki należy m.in produkcja enzymów trawiennych i hormonów, dzięki którym organizm zdolny jest do regulowania właściwego stężenia glukozy we krwi. Trzustka ostrzega dopiero wtedy, kiedy dzieje się już źle – wówczas pojawiają się dolegliwości bólowe. Wiele problemów z tym narządem spowodowane jest przez tzw. choroby cywilizacyjne, które są związane z naszym codziennym życiem.

Niestety, raz uszkodzony narząd trudno jest zregenerować i ponownie doprowadzić do dobrej kondycji. Chora trzustka daje o sobie znać nie tylko przez dolegliwości bólowe w nadbrzuszu, nudności czy też problemy gastryczne. Często objawy pojawiają się na skórze – może wystąpić plamista wysypka po bokach korpusu oraz na brzuchy, wystąpić może tzw. rumień wędrujący, który najczęściej kojarzony jest z objawem boreliozy.

W skrajnych przypadkach, najczęściej powiązanymi z nowotworem, mogą wystąpić liszaje oraz martwica tkanki podskórnej. Najczęstszą chorobą trzustki jest jej zapalenie, którego rozróżnia się 3 typy:

  • Autoimmunologiczne Zapalenie trzustki (AZT), które towarzyszy stanom zapalnym układu pokarmowego. Występuje wtedy, kiedy układ odpornościowy w wyniku zachodzących w nim zaburzeń atakuje trzustkę. Najczęstszymi objawami są bóle o zmiennej częstotliwości i nasileniu.
  • Ostre Zapalenie Trzustki (OZT) – najczęściej jest skutkiem nadmiernego spożywania alkoholu lub kamicy żółciowej. Objawia się silnym bólem, pragnieniem, wymiotami, biegunką i kołataniem serca.
  • Przewlekłe Zapalenie trzustki (PZT) jest związane z pogłębiającą się niewydolnością organu. Do najczęstszych objawów należy biegunka, utrata masy ciała, świąt, wzdęcia i utrata łaknienia.

Czy istnieją sposoby aby uniknąć dolegliwości i schorzeń związanych z tym narządem? Czy możliwe jest zregenerowanie trzustki? Czy można to zrobić domowym sposobem?

Jak oczyścić trzustkę?

Trzustka nie ma w ogóle lub posiada znikome zdolności do samoregeneracji, w przeciwieństwie do wątroby. Regenerację trzustki należy w największym stopniu wziąć na siebie. Zacząć należy od zrezygnowania z tego, co szkodzi najbardziej – na pierwszym miejscu do wyeliminowania z życia pojawiają się alkohol, i papierosy, tuż za nimi znajdują się ciężkie smażone potrawy oraz tłuste sosy. Przyjaciółmi trzustki nie są również słodycze, w tym ciasta z kremem.

Drugim krokiem jest spożywanie galusanu epigallokatechiny (EGCG) – substancji obecnej w zielonej herbacie jak wskazują niektóre badania związek ten zwiększa zdolności regenerujące i oczyszczające trzustkę.

Kolejnym krokiem jest właściwa dieta, w której należy zrezygnować z ciężkostrawnych potraw, warto odstawić dania pieczone z dodatkiem tłuszczu, wędliny, śmietanę majonez oraz ciasto francuskie. Szkodliwy wpływ na trzustkę mają również podroby – serca, nerki, żołądki i wątroba, które zawierają duże ilości cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych. Niewskazane są także gruboziarniste kasze, kapusta, fasola i cebula. Należy je zastąpić produktami ubogimi w tłuszcz – chudym mięsem drobiowym, twarogami oraz dużą ilością warzyw.

Wsparciem dla nadwyrężonej trzustki będą napary ziołowe. Pierwszym z nich jest mieszanka szałwii i rozmarynu – wystarczy zagotować jedną gałązkę rozmarynu i kilka liści szałwii w wodzie. Po zagotowaniu napar odstawiamy pod przykryciem na 15 minut, odcedzamy i dodajemy odrobinę miodu pszczelego. Napar najlepiej jest spożywać po kolacji. Kolejnym polecanym ziołem jest lukrecja – w tym przypadku wystarczy korzeń lukrecji zalać wrzątkiem i dalej postępować jak wyżej. Aby wzmocnić działanie oby napojów można do nich dodać jedną łyżeczkę babki lancetowatej. W schorzeniach trzustki pomocny okaże się ostropest plamisty, który stosowany jest również w leczeniu wątroby. W tym przypadku wykorzystujemy nasiona rośliny, które zalewamy wrzątkiem.

Regeneracja trzustki

Regeneracja trzustki po ciężkiej chorobie, np. ostrym zapaleniu jest procesem skomplikowanym wymagającym konkretnych działań. Najczęściej (80% przypadków) przyczyną zapalenia jest alkohol, który należy w tym przypadku odstawić całkowicie. Proces regeneracji najczęściej rozkładany jest na 3 etapy i łącznie trwa nawet do kilkunastu tygodni. W pierwszym etapie trwającym zazwyczaj od 4 do 6 tygodniu stosuje się surową dietę. W tym czasie całkowicie należy zrezygnować z potraw smażonych i zawierających dużo tłuszczu. Zalecane jest spożywanie mniejszych posiłków kilka razy dziennie (nawet 7). Drugi etap polega na złagodzeniu diety – o stopniu jej złagodzenia i czasie trwania tego etapu decyduje lekarz. Ostatnia faza regeneracji to stopniowy powrót do normalnego jedzenia z ciągłym zaleceniem unikania ciężkostrawnych i tłustych dań.

17 oznak, że twoja trzustka nie działa tak jak powinna

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię