Mówienie do siebie jako skuteczny element motywacji

Brytyjscy uczeni z BBC Lab przeprowadzili bardzo ciekawe badania. Wykazali, że istnieje zależność pomiędzy rozmawianiem z samym sobą (np. przed lustrem) a wydajnością.

Okazuje się bowiem, że rozmawianie z samym sobą i automotywacja okazują się bardziej skuteczne w podnoszeniu wydajności, niż mogłoby się to pierwotnie wydawać.

Wyniki tego zadziwiającego badania zostały opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma „Frontiers in Psychology”. Badanie, w którym pierwotnie sprawdzano jak różne zabiegi psychologiczne wpływają na czyjąś wygraną podczas zwykłej gry online przynosiło zaskakujący wynik uboczny.

Trzy sposoby motywacji

Każdy z uczestników badania ( a było ich prawie 45 tysięcy w grupie wiekowej z zakresu od 16 do ponad 90 lat) mógł podczas gry korzystać z jednej z trzech dozwolonych technik psychologicznych,
Uczestnikom powiedziano, że mogą korzystać z jednej z trzech możliwych technik psychologicznych:

Pierwszą z nich to technika na wykorzystanie potencjału naszej wyobraźni. Uczestnicy mieli za zadanie wyobrazić siebie jako zwycięzcę o danej sytuacji.

Drugą techniką psychologiczną było rozmawianie z własnym ego, uczestnicy badania mieli mówić do sobie, że są w stanie działać na wysokim poziomie.

Ostatnią techniką jaką byli poddawani uczestnicy badania było tzw. „jeżeli-to”. W tej technice ochotnik planuje dość skrupulatnie swoje kroki po to, aby osiągnąć zamierzony rezultat.

Gdy wszyscy uczestnicy badania mieli przypisaną technikę jaką mieli się motywować przystąpiono do meritum. Gra on-line w jaką grali była bacznie obserwowana przez specjalistów pod kątem: przebiegu gry, końcowych wyników, a także kontrolowania towarzyszących emocji i opisu jak poradzili sobie oni z całym procesem.

Ekipa badawcza dokonała odkrycia którego się nie spodziewała. Największą poprawę wyników osiągnęły te osoby, które ciągle do siebie mówiły wypowiadając motywujące sentencje, takie jak: „następnym razem poprawię swoje wyniki” lub „tym razem zareaguję o wiele szybciej”.

Badanie to pokazało również, że technika wyobraźni, w której wyobrażamy sobie przed rozgrywką, że pójdzie nam lepiej niż ostatnio, czy wyobrażanie siebie bardziej dokładnym czy szybszym nie poprawia istotne późniejszych wyników.

Chcesz być szcześliwa i spełniona? Wyeliminuj z życia te nawyki

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię