16 Bram do piekieł na Ziemi

Derweze, Turkmenistan Fot. YouTube

Bramy do piekła lub bramy piekielne to różne miejsca na powierzchni świata, które zyskały legendarną reputację jako wejścia do świata podziemi. Często można je znaleźć w regionach o niezwykłej aktywności geologicznej, zwłaszcza na terenach wulkanicznych, a czasem w jeziorach, jaskiniach lub górach.

Legendy zarówno ze starożytnej Grecji, jak i Rzymu opisują historie śmiertelników, którzy weszli lub zostali uprowadzeni do podziemi przez takie bramy. Eneasz odwiedził podziemia, wchodząc przez jaskinię na skraju jeziora Avernus w Zatoce Neapolitańskiej. Z tego samego miejsca do Zaświatów wszedł Herkules. Pośrodku Forum Romanum znajduje się kolejne wejście – Lacus Curtius, gdzie według legendy rzymski żołnierz imieniem Curtius dzielnie wjechał na koniu do wejścia.

 

Odyseusz odwiedził Zaświaty, wchodząc przez rzekę Acheron w północno-zachodniej Grecji. Orfeusz udał się do greckiego podziemia w poszukiwaniu Eurydyki, wchodząc do jaskini w Taenarum lub przylądku Tenaron na południowym krańcu Peloponezu. Brama Plutona, po grecku Ploutonion znajdująca się we współczesnej Turcji, odkryta przez włoskich archeologów, jest uważana za bramę wejściową do Zaświatów, wiąże się z mitologią i tradycją grecko-rzymską. Kolejnym miejsce w mitologii było Jezioro Lerna, wejścia stanowić miały również rzeki Cocytus , Lethe , Phlegethon i Styx. Wiadomo też o „szczelinie w ziemi” zlokalizowanej na Sycylii, przez którą Bóg Hades porwał boginię Persefonę aby móc ją poślubić. W średniowieczu Etna na Sycylii była uważana za wejście do piekła; bramy piekielne były wówczas powszechnie przedstawiane jako szczęki, tworzące „Piekielne Usta”, które były jednocześnie wejściem do piekła i paszczę ogromnego potwora.

W sztuce największym uznaniem w kategorii „bramy do piekła” stanowi dzieło francuskiego rzeźbiarza Aguste’a Rodina, który otrzymał zlecenie wykonania pary brązowych drzwi, symbolizujących bramy piekielne. Rodin spędził siedem lat na tworzeniu drzwi, na których pojawiło się ponad 200 postaci. Pierwszą inspiracją było dla niego Piekło Dantego lecz bardziej skupił się na uniwersalnych ludzkich emocjach. Za jego życia model nigdy nie został odlany, po raz pierwszy wrota odlano w 1925 roku. Bramy piekieł szybko zostały opisane jako jedno z najważniejszych dzieł Rodina. Artysta miał nadzieję wystawić swoje dzieło w 1989 roku, jednakże prawdopodobnie był zbyt zajęty aby je ukończyć, przestał nad nim pracować ok. 1890r.

 

Poniżej prezentujemy miejsca na świecie, które współcześnie uchodzą za bramy do piekła.

1. Fengdu, Chiny

Fengdu ma długą historię, w której bycia znanym jako portal do piekła. Miejsce zwane Fengdu znajduje się na górze Ming w gminie Chongqing. Obszar ten został uznany za „miasto duchów” w czasach wschodniej dynastii Han, kiedy dwóch taoistów ogłosiło się tam nieśmiertelnymi. Mniej więcej w tym samym czasie ludzie zaczęli wierzyć, że miejsce to zamieszkiwane jest przez „króla piekła”. Dodatkowo na górze Ming znajduje się most Naihe, o którym mówi się, że łączy świat śmiertelników z zaświatami.

2. Derweze, Turkmenistan

Na środku pustyni Karakum w Turkmenistanie znajdują się jedne z młodszych „drzwi do piekła”. Obszar Darvaza jest bogaty w gaz ziemny (metan). Podczas wykonywania odwiertów w 1971 r. radzieccy geolodzy dotarli do jaskini wypełnionej gazem, grunt pod wiertnica zawalił się pozostawiając krater o średnicy 70metrów. Geolodzy chcąc uniknąć skażenia gazem zdecydowali się podpalić krater, licząc, że złoża wypalą się w ciągu kilku dni – płoną do dziś. Krater szybko okrzyknięto „wrotami do piekła”.

3. Dolina Waipio, Hawaje

Okolica jest na tyle bujna i urokliwa, że na pierwszy rzut oka z pewnością nie przypomina miejsca, w którym może istnieć wejście do piekła. Według hawajskich wierzeń ludowych znajduje się tutaj brama do „niższego świata”, Lua-o-Milu, która ukryta ma być pod ziemią. Według legendy do hawajskiej krainy zmarłych można wejść, skacząc z jednego z morskich klifów.

Dolina Waipio, Hawaje

4. Góra Osore, Japonia

Mówi się, że wejście do piekła znajduje się w Górze Osore w północnej Japonii, która znana jest z wyrzucania dwutlenku siarki. W pobliżu znajduje się Laku Usori, które, jak głosi legenda, jest w rzeczywistości rzeką Sanzu – rzeką, którą według legendy umarli muszą przekroczyć, zanim dotrą do zaświatów. Pikanterii legendzie dodaje fakt, że „Osore” po japońsku oznacza „strach”.

5. Park Narodowy „Brama pieklna”, Kenia

To nie pomyłka, nazwa „brama piekielna” w istocie występuje w oficjalnej nazwie tego miejsca. Park narodowy zajmuje powierzchnię 68,25km2, znajduje się na wysokości 1900 metrów nad poziomem morza. Miejsce znane jest ze szczególnej aktywności geotermalnej – można podziwiać dwa wygasłe wulkany oraz obsydianowe formy z wystudzonej lawy. W parku znajduje się również Wąwóz Bramy Piekieł z czerwonymi klifami, wąwóz który rozciąga się na południe schodzi do gorących źródeł, w których gorące skały i opary „siarkowej wody” mogą spowodować oparzenia.

6. Hellam Township, Pensylwania

Hellam położony w Pensylwanii niedaleko Yorku to kolejne miejsce zawierające „piekło” w swej nazwie. Nazwa zawdzięczana jest miejskiej legendzie, która twierdzi, że w rzeczywistości jest to lokalizacja prawdziwych Siedmiu Bram Piekła.

Hellam Township, Pensylwania

7. Czyściec św. Patryka, Irlandia

Czyściec św. Patryka to starożytne miejsce pielgrzymek na Station Island w Lough Derg w hrabstwie Donegal w Irlandii, które według innej miejskiej legendy nie jest bramą do piekła, ale jest bramą do czyśćca. Opowieść, że sam Jezus Chrystus pokazał tu jaskinię świętemu Patrykowi i powiedział mu, że jest to wejście do czyśćca wzmiankowana jest w źródłach już w 1185 r. Jest więc to wyjątkowo dobrze udokumentowana legenda.

8. Stul, Kansas

To nieposiadające osobowości prawnej hrabstwo w Kansas znajduje się w hrabstwie Douglas i zostało założone w 1857 roku. Miasto było znane z tego, że było opętane przez siły demoniczne w latach 70. XX wieku. Wielu ludzi twierdzi, że w okolicy znajduje się brama do piekła. Niektórzy twierdzą, że znajduje się na Cmentarzu Stull, podczas gdy inni twierdzą, że znaleźć ją można przy Zjednoczonym Kościele Metodystycznym w Stull.

9. Bramy Gwinei, Luizjana

Legenda głosi, że zgodnie z mitologią voodoo, po śmierci wchodzi się do czyśćca zwanego Gwinee, zanim dalej „podróżuje” się w swoje przeznaczenie, aby spotkać swoich przodków. Wielu praktykujących wierzy, że to miejsce jest królestwem fizycznym i że do Gwinei można dotrzeć, otwierając wszystkie siedem bram piekła we „właściwej” kolejności. W tej legendzie bramy do piekła znajdują się w Nowym Orleanie.

10. Hekla, Islandia

Jest to miejsce niezwykle aktywnego wulkanu, który od 874 r. wybuchał 20 razy. Fakt ten uczynił z tego miejsca największą „fabrykę” lawy na świecie, co stało się jednym z powodów dla którego przez wielu ludzi zostało uznane za miejsce, w którym zlokalizowana jest brama do piekła. Innym powodem są uporczywe pogłoski napływające od lokalnych mnichów, którzy nazywają Hekli „piekłem” i „więzieniem Judasza”. Tymczasem miejscowi twierdzili, że widzieli dusze wylatujące z wulkanu podczas jego erupcji.

Hekla, Islandia

11. Krater Erta, Etiopia

Jest to dość mroczny otwór, z którego wydobywa się woń siarki, a jej wyziewy mogą zabić śmiałka, który ośmieli się zajrzeć w jego głębię. Wulkan jest wciąż aktywny.

12. Beppu Hells, Japonia

Beppu Hells to 9 małych stawków bądź jeziorek geotermicznych. Różnorodne i nietypowe kolory swoich wód zawdzięczają składowi chemicznemu. Nad jeziorkami widnieje posążek demona.

13. Krater Masaya, Nikaragua

Lokalna ludność co prawda nie wierzy, aby krater Madaya był bramą do piekła, zgodnie z tradycją wulkan był bogiem, w jego kraterze mieszkać zaś miała czarownica. Powiązanie z piekłem nadali mu dopiero hiszpańscy konkwistadorzy, którzy w 1529 roku postawili tam krzyż aby powstrzymać rzekome, mieszkające w kraterze zło.

14. Grota Majów Xkeken, Meksyk

Należy przyznać, że jest to jedne z piękniejszych miejsc o piekielnym znaczeniu. Leje krasowe znajdujące się na półwyspie Jukatan zostały uznane przez Majów za miejsca przejścia do życia po śmierci. Wypełniona wodą grota Xkeken jest atrakcją turystyczną.

Grota Majów Xkeken, Meksyk

15. Plutonion w Hierapolis, Turcja

Starożytne miasto Hierapolis położone w Turcji znane jest archeologom i turystom już od lat. W 2013 roku udało się w nim odkryć pozostałości świątyni Plutona, której centralnym punktem była grota, z której wydobywały się trujące gazy. Ze względu na obecność „toksycznych oparów” mieszkańcy zaczęli wierzyć, że pochodzą one z królestwa zmarłych, samą grotę traktowali zaś jako wejście do zaświatów.

 

16. Gejzer Grand Prismatic Spring w parku Yellowstone, USA

Gejzer Grand Prismatic Spring w parku Yellowstone to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc tegoż parku narodowego. Jest to miejsce, w którym największe gorące źródła w parku tworzą jezioro o niezwykłym kolorze brzegów, potrafią też wyrzucić ok 2,2 tys. litrów wody na minutę, która ma temperaturę od 64 do 87 stopni. Znaczna część parku leży na ogromne wulkanicznej kalderze, która określana jest jako Superwulkan Yellowstone”. Kaldera ta ma wymiary ok 55-80km i znajduje się nad komora magmową. Ustalono, że w przeszłości nastąpiły trzy erupcje tego superwulkanu, kolejno: 2,1 mln, 1,3 mln oraz 640 tys. lat temu, za każdym razem wiązały się z ogromnymi zniszczeniami i zmianami klimatu. Ewentualna ponowna eksplozja może zniszczyć dużą części USA i ochłodzić klimat na Ziemi.

Kraje, w których emigranci są najszczęśliwsi

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię