Aminek egipski – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Aminek egipski to roślina pochodząca ze starożytnego Egiptu, obecnie spotkać go można w północnej części Afryki, Europie Południowej oraz w Azji Zachodniej.

Rośnie dziko również na Wyspach Kanaryjskich oraz na Maderze. Jest dużą, rozgałęzioną rośliną jedno lub dwuroczną, która osiąga ok. 1 metr wysokości. Korzeń aminku egipskiego kształtem przypomina marchew, posiada jednak biały kolor. Kwiaty tej rośliny zebrane są w baldachim, są małe i nie posiadają ładnego zapachu. Owoce aminku są drobne, wyglądem przypominają jajowate ziarenka o długości 1,5-2 mm. Aminek podobny jest wyglądem do kopru włoskiego. Aminek egipski nie ma zbyt wielkich wymagań, jest rośliną ciepłolubną, okres jego wegetacji wynosi od 160 do 210 dni. W klimacie umiarkowanym szkodzą mu najbardziej przymrozki.

W ziołolecznictwie wykorzystuje się korzeń, liście oraz owoce. Najważniejszą częścią aminku egipskiego są jego nasiona, które posiadają szczególnie silne prozdrowotne działanie na organizm. Napary przygotowywane z jego owoców już od dawna polecane były osobom zmagającym się z dusznościami, schorzeniami układu moczowego oraz bolesnymi miesiączkami. Zioło to znane jest w szczególności ze swojego działania rozkurczającego, przynosi ulgę kolkom, jest ukojeniem w nerwicach wegetatywnych, przyspiesza także oczyszczanie organizmu, przeciwdziałając jednocześnie zastojom moczu. Polecany jest również dla wspiera zdrowia serca i innych narządów, pomaga w nieżytach żołądka i jelit oraz w chorobie wrzodowej.

Skład

Aminek egipski zawiera liczne związki bioaktywneflawonoidy (kwercetyna, izoramnetyna, kemferol), furanochromony (m.in. kelina i kelol), piranokumaryny (visnadyna, samidyna, dihydrosamidyna), fitosterole, kwasy polifenolowe, olejki eteryczne (zawierają m.in karwon, kamferol i linalol), kwasy tłuszczowe i związki białkowe.

Właściwości prozdrowotne i lecznicze

Już w starożytności nasiona aminku egipskiego stosowano do minimalizowania skurczy w obrębie oskrzeli oraz do usprawniania przepływu moczu i jego wydalania. Kellina obecna w owocach aminku egipskiego jest silną substancją przeciwskurczową. Oddziałuje ona na mięśnie gładki, z których to zbudowana jest większość ludzkich narządów wewnętrznych. Przeciwdziała występowaniu bolesnych skurczy oraz spazmów, łagodzi także stany spastyczne oskrzeli, narządów układu moczowego, jelit oraz dróg żółciowych. Przynosi ulgę w uporczywych nieżytach i kolkach nerkowych oraz żółciowych. Znosi także uczucie duszności i uciski w klatce piersiowej, które towarzyszy nerwicy wegetatywnej, minimalizuje przebieg stanów podwyższonego napięcia nerwowego. Kellina jest również skutecznym środkiem osłabiającym skurcze macicy, które towarzyszą menstruacji u kobiet. Zmniejsza problemy z oddychaniem związane z alergiami wziewnymi i astmą, może być stosowana pomocniczo w chorobach płuc, pomaga w szybszym pozbyciu się zadyszki i odzyskaniu głębi oddechu.

 

Owoce aminku egipskiego zawierają także piranukumaryny które działają rozszerzająco na światło naczyń krwionośnych, w tym również na naczynia wieńcowe – usprawniają krążenie i poprawiają ogólną wydolność organizmu. Z tej przyczyny owoce aminku polecane są jako środek pomocniczy w profilaktyce chorób serca oraz w stanach przed i po zawałowych. Mogą również stosować je osoby cierpiące na miażdżycę.

Wyciąg z owoców aminku egipskiego znalazł szerokie zastosowanie w minimalizowaniu objawów dychawicy oskrzelowej oraz kaszlu. Przeciwdziała pojawianiu się świstów towarzyszących oddychaniu, przywraca właściwe tempo i głębokość oddechów, zmniejsza ewentualne obrzęki błony śluzowej. Dzięki właściwościom rozkurczającym oskrzela i oskrzeliki roślina poprawia poziom natlenienia organizmu. Aminek jest szczególnie pomocny w łagodzeniu ataków astmy i duszności połączonych z odczuwalnym uciskiem bólem w klatce piersiowej. Łagodzi także ataki kaszlu na tle alergicznym oraz uporczywy kaszel będący objawem infekcji wirusowych i bakteryjnych.

Właściwości rozkurczające aminku przedkładają się również na łagodzenie dolegliwości bólowych towarzyszących kolce żołądkowej i jelitowej, w szczególności kolce nerkowej i żółciowej, które są następstwem kamicy układy moczowego lub pęcherzyka żółciowego. Substancje czynne zawarte w owocach aminku egipskiego przyniosą ulgę mężczyznom zmagającym się z przerostem gruczołu krokowego, ułatwią wydalanie moczu. Aminek przeciwdziała niekontrolowanym skurczom cewki moczowej, która pojawia się jako skutek infekcji bakteryjnych dróg moczowych i okolic intymnych, łagodzi uczucie nieustannego parcia na mocz. Roślina przyspiesza także usuwanie złogów i piasku zalegającego w drogach żółciowych i moczowych.

Związki zawarte w owocach aminku czynią skórę bardziej wrażliwą i podatną na promieniowanie UV. Ma to szczególne znaczenie dla osób chorujących na łuszczycę oraz podatnych na fotochemioterapię. Regularne spożywanie wyciągu z aminku egipskiego może przyczynić się do spowolnienia podziałów komórkowych, które zachodzi w obrębie naskórka – konsekwencją jest cofanie się zmian skórnych oraz wydłużenie okresu pomiędzy remisją choroby.

Aminek w medycynie ludowej był od lat stosowany do złagodzenia objawów nerwic wegetatywnej. Łagodzi bóle brzucha i głowy, pomaga pozbyć się uczucia ucisku w klatce piersiowej oraz duszności, przeciwdziała drżeniu kończyn n tle nerwowym, przywraca właściwe postrzeganie rzeczywistości, ogranicza odczuwanie lęków i stresu.

Jak stosować minek egipski?

Aminek egipski najczęściej spotykany jest na rynku w postaci całych lub sproszkowanych owoców, można go również kupić w postaci herbatek przeznczonych do zaparzenia. Powinien być przechowywany w przewiewnej, papierowej torebce lub w szklanym naczyniu; w miejscu suchym, zacienionym, pozbawionym obcych zapachów.

Często wybieraną formą stosowania aminku jest wywar, do jego przygotowania potrzebować będziemy 100g owoców i 500 ml wody. Owoce zlewamy wodą którą doprowadzamy do wrzenia, następnie gotujemy na małym ogniu jeszcze przez 10 minut. Po tym czasie zestawiamy z ognia i czekamy 10-15 minut. Ostatnim krokiem jest przecedzenie wywaru przez gazę i przelanie go do buteleczek. Można również przygotować prozdrowotną nalewkę, potrzebować będziemy 100g owoców oraz 0,5l alkoholu 60%. Owoce zalewamy alkoholem i pozostawiamy zamknięte na ok 2-3 tygodnie, w tym czasie regularnie potrząsamy naczyniem. Na koniec nalewkę należy przefiltrować do czystej butelki przez gazę.

Przeciwskazania

Aminek egipski nie jest zalecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią z uwagi na silne działanie rozkurczowe. Ne powinny go również stosować osoby cierpiące na niewydolność nerek, anemię oraz jaskrę. Preparatów zawierających aminek egipski nie powinno stosować się w połączeniu z ekspozycją na słońcu – zwarte w roślinie substancje zwiększają oddziaływanie promieni UV na skórę, może wówczas dojść do wystąpienia przebarwień.

Warto wiedzieć, że substancje czynne zawarte w owocach aminku egipskiego posiadają tendencję do kumulowania się w organizmie. Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak: nudności, zwroty głowy, brak apetytu, świąd skóry, przewlekłe bóle głowy.

Aloes – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię