Zagadkowa planeta Wenus

Na Wenus odkryto fosforowodór – gaz, który zgodnie z aktualną wiedzą, produkowany jest albo w laboratoriach, albo przez istoty żywe. Obecność gazu na Wenus może być dowodem na to, że w warunkach beztlenowych na tej planecie może rozwijać się życie.

Astronom dr Weronika Śliwa zaznacza jednak, że obecność gazu może być powodowana także nieznanymi dziś nauce procesami geologicznymi zachodzącymi na Wenus, jednak, jak mówi, samo odkrycie jest niezwykle ciekawe. „Są dwie możliwości: jedna jest taka, że ten gaz wytwarzają jakieś mikroorganizmy. Druga, że nie znamy wszystkich procesów zachodzących na Wenus i jest to wytwarzany inaczej niż przez organizmy żywe” – powiedziała dr Weronika Śliwa.

Na Wenus stwierdzono duże ilości fosforowodoru. Obecność tych cząsteczek może sugerować, że są one produkowane na bieżąco, przez organizmy żywe. Nie jest to dowód na to, że na Wenus kiedyś mogło istnieć życie, a raczej na to, że cały czas jest tam obecne.

Choć na powierzchni planety panują skrajnie nieprzyjazne warunki, to życie może rozwijać się w innym środowisku – podkreśla dr Weronika Śliwa. „Prawdopodobnie w wenusjańskich chmurach, tam są warunki znacznie korzystniejsze niż na powierzchni, gdzie temperatura wynosi około 460 stopni Celsjusza” – powiedziała astronom.

Obecność fosforowodoru na Wenus stwierdzono między innymi dzięki badaniom dwóch teleskopów, które analizowały promieniowanie emitowane przez atmosferę planety. W badaniach brał udział Polak, dr Janusz Pętkowski z Massachusetts Institute of Technology.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Lis/w Wj

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię