Caipirinha – narodowym napój Brazylii

Caipirinha to najsłynniejszy koktajl w Brazylii. Mocna i jednocześnie orzeźwiająca, caipirinha jest idealnym towarzyszem na gorące letnie dni. Jej specyficzny smak doceniany jest od północy do południe kraju. Koktajl brazylijski można spożywać samodzielnie lub w połączeniu z najróżniejszymi potrawami.

Historia napoju obejmuje całe wieki, pamięta jeszcze czasy niewolnictwa w Brazylii. Według niektórych badaczy Caipirinha była pijana głównie przez zniewolonych Afrykanów w Brazylii, którzy stworzyli ten koktajl, dodając owoce, takie jak limonka, do cachaça (brazylijskiego rumu z surowej trzciny cukrowej) podczas swoich świąt.

Pierwsza cachaça została wydestylowana w glinianych lub miedzianych aparatach destylacyjnych przywiezionych przez portugalskich kolonizatorów. Słowo „cachaça” powiązane jest z kulturą zniewolonych Afrykanów, którzy pracowali w młynach trzciny cukrowej, stanowiła początkowo nazwę dla piany zbierające się na szczycie kotłów, w których gotowano trzcinę cukrową, co stanowiło pierwszy etap produkcji cukru.

Afrykanie posiadali dość sporą wiedzę na temat fermentacji i spożywania napojów alkoholowych, cechowała ich również religijność oraz przywiązanie do swojej kultury czego nie porzucili w kraju, w którym się znaleźli. Istnieją zapiski z XVII wieku, które sugerują, że zniewoleni Afrykanie w stanie Bahia celowo fermentowali pochodne produkcji cukru aby wytworzyć z nich alkohol. Nawet dzisiaj, w Paraty, na wybrzeżu Rio de Janeiro, zwyczajem jest, że starsi ludzie piją trunek o nazwie „Mucungo” – słowo jest pochodzenia afrykańskiego i oznacza sfermentowany sok z trzciny cukrowej.

Jeszcze w wieku XVII lub na początku wieku XVIII trunek otrzymywany z trzciny cukrowej Afrykanie zaczęli mieszać z owocami dając początek dla „Caipirinha”, został on jednak początkowo zignorowany przez białą elitę XIX wieku.

Dziś koktajl jest szeroko rozpowszechniony w całym kraju, a wiele innych krajów zaczyna podawać caipirinha w swoich głównych miastach, takich jak Nowy Jork, Los Angeles, Miami, Londyn, Paryż, Barcelona i Madryt. Napój staje się bardzo popularny, ponieważ oferuje autentyczną brazylijską tożsamość. Poniżej prezentujemy recepturę:

Caipirinha – narodowym napój Brazylii

Składniki:

  • 5 limonek;
  • Cachaça;
  • kostki lodu;
  • cukier.

Przygotowanie:

Wyciśnij 3 limonki, aż uzyskasz około 1/3 szklanki soku z limonki. Pozostałe 2 limonki pokrój na 8 części. Do ok. 3/4 szklanki cachaça dodaj soku z limonki, kawałki owoców oraz kostki lodu. Gotowe.

5 przepisów na koktajle z płatkami owsianymi

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię