W tych krajach inflacja jest wysoka i nadal rośnie. Najnowsze dane

Ostanie lata są bardzo ciężkimi czasami dla światowych gospodarek. Pandemia COVID-19 oraz wojna na Ukrainie bardzo mocno dają we znaki. Widzimy duże wzrosty cen produktów i usług na całym świecie oraz szybki przyrost inflacji w państwach UE.

Poziom Inflacji w Unii Europejskiej dla wszystkich członków w kwietniu wyniósł 8.1 proc. Najniżej uplasowała się Francja oraz Malta z poziomem 5.4 proc a zaraz nad nimi Finlandia z 5.8 proc. Najwyżej znalazła się Estonia z poziomem 19.1 proc. Polska z kolei zajęła miejsce w obrębie górnej tabeli państw z wynikiem 11.4 proc.

Czechy z 13.2 proc., Litwa z 16.6 proc. i Łotwa 13.1 proc. Są to wyniki dające miejsce na podium państw z największą inflacją w kwietniu.

Są to dane z Eurostatu o tzw. inflacji HICP, czyli zharmonizowany wzrost cen konsumpcyjnych jest wskaźnikiem inflacji i stabilności cen dla Europejskiego Banku Centralnego. Zbierane dane pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych.

 

Obecnie Polski rząd wprowadził tarczę antykryzysową, która ma na celu zmniejszenie poziomu inflacji. Prezes Rady Ministrów we wczorajszym przemówieniu wspomniał o przedłużeniu aktualnej tarczy antykryzysowej. Rozważania o jej likwidacji nastąpią dopiero gdy inflacja będzie w trendzie bocznym lub spadkowym, a wynagrodzenia Polaków będą rosnąć.

Wszyscy mamy nadzieje ze olbrzymie wzrosty cen wreszcie przystopują i powrócimy do cen z przed światowej pandemii koronawirusa.

Kilka słów o tym, na co USA marnuje pieniądze

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię