Kasza gryczana – dlaczego warta jest naszej uwagi?

Kasza gryczana jest kaszą nietypową, ponieważ nie produkuje się je z nasion zboża, ale gryki – jednorocznej rośliny o czerwonawo zabarwionych łodygach i białych kwiatach chętnie odwiedzanych przez pszczoły.

Efektem ich pracy jest znany i ceniony miód gryczany.  Same nasiona – znane jako kasza gryczana dostępne są w dwóch wersjach – palonej, bardziej popularnej i nieco mniej chętnie używanej białej.  Warto, jednak wprowadzić do kuchni obie odmiany. Dlaczego?

Kasza gryczana zarówno w wersji surowej, jak i gotowanej jest cennym źródłem wartościowych składników odżywczych w tym witaminy B, cynku, żelaza, magnezu, miedzi i manganu. Porcja (100 g) ugotowanej kaszy gryczanej prażonej zaspokaja 18% zapotrzebowania organizmu na mangan, w 17% na miedź i 12% na magnez.  Zawartość błonnika w 100 g ugotowanej kaszy gryczanej to prawie 10% dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej!

Kasza gryczana, poza wysoką zawartością składników odżywczych może się poszczycić też brakiem glutenu. Jest całkowicie pozbawiona tego białka, w związku z  czym z powodzeniem mogą ją jadać osoby chore na celiakię, jak i osoby z innymi postaciami nietolerancji. Podobne właściwości ma także mąka gryczana, pochodząca ze zmielonych ziaren.  To nie koniec jej zalet.

Dzięki zawartości antyoksydantów kasza gryczana wykazuje silne działanie przeciwutleniające, a co za tym idzie pomaga zachować młody wygląd i stanowi profilaktykę chorób nowotworowych. Ponadto pomaga w regulowaniu poziomu glukozy przez to wpływa na obniżanie poziom cukru oraz insuliny we krwi.

 

Korzystne działanie gryki wynika z jej bogatej zawartości flawonoidów, w szczególności rutyny. Związki te pomagają w utrzymaniu przepływu krwi, a tym samym zapobiegają nadmiernej jej utracie. Wszystkie te działania pomagają chronić organizm przed chorobami serca.  Pomaga w tym też wysoka zawartość magnezu.

Kasza gryczana to nie tylko pyszny i zdrowy dodatek do żywności. Pomaga też w zachowaniu zdrowia kobietom po menopauzie, dzięki sporej zawartości fitoestrogenów. Wspomaga również odchudzanie.

MT

Yams czy sweet potatoes. Jak je odróżnić?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię