9 najczęstszych objawów raka

Nasze ciało wysyła nam sygnały kiedy nadwyrężmy ścięgna czy struny głosowe lub gdy nadchodzi przeziębienie. Podobnie reaguje nasz organizm w przypadku poważnych chorób. Jedną z nich jest rak.

Poznanie podstawowych oznak choroby nowotworowej jest jednym ze sposobów na wczesną walkę z tą chorobą. Jeśli któreś z poniższych 8 objawów dotyczy ciebie warto się jak najszybciej udać do lekarza, aby zbadać jego przyczyny.

1. Guzki i obrzęk węzłów chłonnych

Kiedy twoje ciało walczy z przeziębieniem, grypą lub inną chorobą, węzły chłonne na szyi i pod pachami mogą puchnąć lub wyglądać na powiększone. Jest to całkowicie normalne. Jednak obrzęk węzłów chłonnych powinien ustąpić w ciągu kilku tygodni, a jeśli pozostaną opuchnięte lub pojawią się guzki, to znak, że coś innego może być nie tak. Opuchnięte węzły chłonne mogą być oznaką chłoniaka, białaczki lub szpiczaka.

2. Krew w twoim stolcu

Widok krwi w stolcu może być przerażający i nie należy tego lekceważyć. Krew w stolcu może być spowodowana wieloma dolegliwościami, ale może być również następstwem zjedzenia zbyt dużej ilości pożywienia w kolorze czerwonym, hemoroidów lub pęknięcia tkanek wokół odbytnicy. Jedną z poważnych chorób za którą stoi krew w stolcu jest raka okrężnicy.

 

3. Przewlekły ochrypły głos

Powrót do zdrowia po przeziębieniu lub innej chorobie może również spowodować, że przez kilka dni będziesz mieć do czynienia z ochrypłym głosem. Jeśli jednak Twój głos w niewytłumaczalny sposób staje się zachrypnięty i ta chrypka utrzymuje się przez kilka tygodni, może to być oznaką raka krtani. Kiedy chrypka trwa dłużej niż dwa tygodnie, lista potencjalnych przyczyn rośnie znacznie.

4. Żółtaczka

Żółtaczka to zażółcenie skóry i oczu, które może powodować swędzenie i podrażnienie skóry. Skóra zmienia kolor na żółty, gdy przewód żółciowy jest zablokowany przez guz, a żółty pigment zwany bilirubiną gromadzi się w układzie. Żółtaczkę można leczyć za pomocą leków lub operacji. Czasami za powodem wystąpienia żółtaczki stoi rak trzustki.

5. Zmiany skórne na głowie i szyi

Według American Academy of Dermatology (AAD) każdego roku u około dwóch milionów Amerykanów diagnozuje się raka podstawnokomórkowego, powszechną postać raka skóry. Wczesne wykrycie tego typu raka skóry ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania jego rozprzestrzeniania się. Dobra wiadomość jest taka, że ten typ raka skóry rozwija się powoli, ale zła jest taka, że łatwo można go pomylić z pryszczem lub blizną.

6. Napady padaczkowe

Drgawki i napady padaczkowe są bardzo poważne. W niektórych przypadkach mogą być wynikiem guza mózgu, który może być rakowy.

7. Pojedynczy i twardy guzek piersi

Według National Breast Cancer Foundation jedna na osiem kobiet w USA zachoruje na raka piersi w pewnym momencie swojego życia. Wczesne wykrycie jest kluczem do powstrzymania rozprzestrzeniania się raka piersi. Guzki i guzy na tkance piersi to oznaki, że rak może się rozwijać. Większość nowotworów złośliwych pojawia się najpierw jako pojedyncze, twarde grudki lub zgrubienia, które często, ale nie zawsze, są bezbolesne.

8. Białe lub szare plamy w ustach

Białe plamy w jamie ustnej mogą być e spowodowane jedzeniem, aparatem ortodontycznym lub protezą. Jeśli jednak zauważysz pogrubione obszary w ustach, które są białe lub szare i nie można ich zeskrobać, możliwe, że rozwinęła się leukoplakia, która jest przedrakową zmianą tkanki w ustach.

9. Ból pleców, miednicy lub brzucha

Za tymi rodzajami bólów stoi wiele przyczyn. Ale długotrwałe bóle lub ucisk w brzuchu, miednicy lub plecach mogą być oznaką kilku rodzajów raka. Obejmuje to raka jelita grubego, jajnika i endometrium.

6 sposobów na utrzymanie zdrowego i wolnego od raka jelita grubego

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię