Biały Dom: możliwe przekazanie Ukrainie systemów MLRS

Biały Dom poinformował, że poinformował, że Stany Zjednoczone rozważają przekazanie Ukrainie zaawansowanych systemów rakietowych MLRS. Prezydent USA Joe Biden zastrzegł jednak, że nie będą to systemy mogące posłużyć do ataku „wewnątrz Rosji”.

Prezydent Joe Biden został wczoraj zapytany przez dziennikarzy czy przekaże Ukrainie systemy rakietowe dalekiego zasięgu. „Nie zamierzamy wysyłać na Ukrainę systemów rakietowych, które mogą uderzyć wewnątrz Rosji” – odpowiedział amerykański prezydent nie wskazując jednak jakie systemy ma na myśli.

 

Biały Dom wyjaśnił później, że deklaracja amerykańskiego prezydenta nie wyklucza przekazania przez USA Ukrainie wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet MLRS. „ Przekazanie MLRS wchodzi w grę, ale nie systemów dalekiego zasięgu” – powiedział przedstawiciel Białego Domu.

Produkowane przez Stany Zjednoczone wyrzutnie MLRS są dostępne w różnych wariantach i wykorzystują różne rodzaje amunicji. W zależności od wersji mogą one wystrzeliwać pociski na odległość od 60 do ponad 300 kilometrów. Nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy prezydent Joe Biden ma ogłosić w najbliższych dniach.

IAR

Czy Putin wyznaczył swojego następcę?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię