Ruch survivalistyczny przeżywa kolejny renesans

Ruch survivalistyczny został zapoczątkowany w latach 30. XX wieku w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Groźba wojny nuklearnej, kryzys, komunizm, upadek religijnych wierzeń i zimna wojna przyczyniły się do rozwoju tego ruchu i sztuki przetrwania.

Narastające światowe konflikty, problemy ekonomiczne i wizje apokaliptyczne ostatnich dwudziestu lat spowodowały powrót do nauki sztuki przetrwania. Szczególnie po atakach terrorystycznych 11 września 2001 roku i zamachach bombowych w Madrycie i Londynie. Dodatkowo strach przed wojną, ptasią grypą, niedoborami energii, katastrofami ekologicznymi i globalnymi zmianami klimatycznymi, w połączeniu z niepewnością ekonomiczną zwiększyły zainteresowanie tematami survivalowymi.

 

Survivalizm przeżył kolejny renesans po Wielkiej Recesji 2008 roku. Znawcy tematu zaczęli wydawać coraz więcej książek z poradami na temat przetrwania w przypadku potencjalnych katastrof, a wiele grup społecznych i religijnych masowo decydowało się na naukę programów obrony cywilnej. Oprócz książek o tematyce survivalowej zaczęły pojawiać się blogi i fora internetowe uczące przyszłych preppersów jak się przygotować na sytuacje kryzysowe krótkoterminowe lub długoterminowe.

Survivaliści często przechodzą szkolenie z zakresu medycyny ratunkowej i samoobrony, gromadzą zapasy żywności i wody, przygotowują się do samowystarczalności, a nawet budując podziemne schronienia – bunkry, które mogą pomóc im przetrwać nadchodzącą katastrofę. Sztuka przetrwania jest mocno zakorzeniona w wierzeniach Mormonów. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (Kościół LDS) od dawna nakazuje swoim członkom przechowywanie żywności dla siebie i swoich rodzin przynajmniej na okres 12 miesięcy w celu „przygotowania się na każdą możliwość dnia sądu ostatecznego”.

Głównymi nurtami ruchu survivalistycznego są:

1. Samoobrona

Ci zorientowani na samoobronę i bezpieczeństwo przygotowują się na takie nieszczęścia, które mogą spowodować fizyczną krzywdę lub wymagają natychmiastowej uwagi lub obrony przed zagrożeniami. Te katastrofy mogą mieć charakter biotyczny lub abiotyczny. Ta grupa koncentruje się na ochronie osobistej. Działają według zasady OODA – observe, orient, decide, act. Obserwuj. Orientuj się. Decyduj. Działaj.

2. Przetrwanie w dziczy

Ta grupa uczy się przetrwać w dzikiej przyrodzie przez długi czas. Zasada trzech jest często podkreślana jako powszechna praktyka przetrwania w dziczy. Zasada mówi, że człowiek może przeżyć – 3 minuty bez powietrza, 3 godziny bez schronienia, 3 dni bez wody, 3 tygodnie bez jedzenia.

3. Przetrwanie krótkotrwałej klęski żywiołowej

Ta grupa składa się z ludzi, którzy mieszkają w obszarach nawiedzanych przez tornada, huragany, powodzie, pożary, trzęsienia ziemi lub intensywne opady śniegu i chcą być przygotowani na możliwe sytuacje awaryjne. Inwestują w materiały do ​​budowy umocnień oraz narzędzia do odbudowy i budowy tymczasowych schronów, żywność, wodę, leki, aby przetrwać do czasu wznowienia kontaktu z resztą świata w wyniku naturalnej sytuacji awaryjnej.

4. Przetrwanie długotrwałej klęski żywiołowej

Ta grupa analizuje cykle pogodowe od 2 do 10 lat, które miały miejsce w przeszłości i mogą powodować nieurodzaj. Preppersi mogą przechowywać kilka ton żywności na członka rodziny i mieć szklarnię z nie-hybrydowymi nasionami w puszkach.

5. Przetrwanie ataku biochemicznego

Grupa ta przygotowuje się na przetrwanie w sytuacji rozprzestrzeniających się chorób śmiertelnych, czynników biologicznych i gazów nerwowych w tym COVID-19, świńskiej grypy, E. coli, zatrucia jadem kiełbasianym, gorączki denga, choroby Creutzfeldta-Jakoba, SARS, wścieklizny, Hantawirusa, wąglika, dżumy, cholera, HIV, Ebola, wirus Marburg, wirus Lassa, sarin i VX. W ramach sztuki przetrwania członkowie tej grupy oprócz zapasów jedzenia, wody i leków posiadają pełnotwarzowe maski ochronne NBC (nuklearne, biologiczne i chemiczne), kombinezony z polietylenu, buty z PVC, rękawice nitrylowe, folię z tworzywa sztucznego i rolki taśmy.

6. Przetrwanie katastrofy monetarnej

Ta grupa preppersów wierzy, że system Rezerwy Federalnej jest zasadniczo wadliwy. Survivaliści przygotowują się na to, że w wyniku hiperinflacji papierowe pieniądze staną się bezwartościowe. Wielu gromadzi aktywa w postaci złota i srebra, monet i innych inwestycji związanych z metalami szlachetnymi, takich jak akcje górnicze.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię