Jak i kiedy zobaczyć czerwcowy pełny Truskawkowy Superksiężyc (Strawberry Supermoon)

Dobiegło końca oczekiwanie na ciepłą pogodę. Kiedy zaznaczamy dni poprzedzające przesilenie letnie, oznaczające pierwszy dzień lata, czerwiec ma w zanadrzu pełnię Księżyca.

W zeszłym miesiącu działo się z Księżycem wiele – mieliśmy Księżyc Kwiatów (Flower Moon) oraz Zaćmienie Superksiężyca (Supermoon Lunar Eclipse), doszła do tego również niespodziewana burza meteorytowa.

W tym miesiącu mamy do czynienia z pełnią Truskawkowego Księżyca, inne nazwy dla niego to Honey Moon i Mead Moon. Wspomnieć można również, że w tym miesiącu nadchodzi również przesilenie letnie, oficjalny początek lata, który ma miejsce 21 czerwca.

 

Skąd wzięła się nazwa „Truskawkowy Księżyc”?

Według Old Farmer’s Almanac, Truskawkowy Księżyc ma swoją nazwę od sezonu na pyszne truskawki, który w czerwcu trwa w najlepsze „Ta słodka, pyszna i wartościowa żywność była dostępna tylko przez krótki czas każdego roku” – czytamy na stronie. Tak więc czerwcowa pełnia Księżyca naturalnie stała się znana jako Truskawkowy Księżyc, nazwa, która była uniwersalna dla wszystkich.

To także ukłon w stronę kwiatów, które pojawiają się latem. Krzewy różane przechodzą w pełny kolorowy kwiat, a większość ogrodów osiąga swoje szczytowe piękno, „oferując wytchnienie od szarych dni zimy”.

Kiedy i jak możemy oglądać Pełnię Truskawkowego Księżyca?

W tym miesiącu Truskawkowy Księżyc będzie widoczny we wtorek, 14 czerwca o 7:52 rano, czasu wschodniego. Księżyc w pełni nazywany jest również Superksiężycem, kiedy Księżyc znajduje się blisko Ziemi i można go w pełni zobaczyć.

Jak podaje NASA – czerwcowy Suerksiężyc nie będzie zwykłym, punkt, w którym się znajdzie jest najbliższy Ziemi, znajduje się w odległości 226 000 mil. Dzięki temu Księżyc będzie o ok. 17 procent większy i 30 procent jaśniejszy niż najsłabszy Księżyc roku. W najbliższym Ziemi punkcie Księżyc znajdzie się 14 czerwca br., o godzinie 19:21 czasu wschodniego.

Następna pełnia księżyca Buck Moon, który również będzie Superksiężycem czeka nas w lipcu.

Kalendarz księżycowy – pełnie i zaćmienia w 2022 roku

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię