Kilka sposobów na odstraszanie groźnych kleszczy

Kleszcze są zmorą wszystkich, którzy lubią spędzać aktywnie czas poza domem. Lasy, ogrody, parki, sierść zwierząt. Kleszcze mogą być niezwykle niebezpieczne, ponieważ przenoszą groźne dla człowieka wirusy i bakterie.

Ukąszenie kleszcza może skutkować takimi chorobami, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Aby chronić się przed kleszczami, warto wiedzieć o nich jak najwięcej. Najważniejsze jest to, że kleszcze nie lubią intensywnych zapachów.

Wypróbowane sposoby na kleszcze:

Planując spacer, czy wycieczkę zaopatrz się w buteleczkę z atomizerem i przygotuj naturalny preparat, dzięki któremu odstraszysz kleszcze.

1. Łyżeczkę suszonego rozmarynu, tymianku i mięty pieprzowej zaparz w niewielkiej ilości wody. Po wystygnięciu dodaj sok z jednej cytryny i przelej do buteleczki z atomizerem.

2. Drugim, podobnie działającym naparem będzie napar z melisy i mięty pieprzowej. Przygotować go możemy zarówno z suszu jak i ze świeżych ziół.

3. Trzeci napar to zmieszane zioło lawendy i szałwii parzone w ten sam sposób co napar z rozmarynu, tymianku i mięty pieprzowej.

4.  Natrzyj się ziołami

Jeśli nie masz pod ręką atomizera i nie możesz przygotować naparu, aby spryskać skórę i ubranie natrzyj skórę liśćmi szałwii, mięty pieprzowej, melisy, czosnku, rozmarynu, bazylią lub tymiankiem.

5. Przygotuj olejek odstraszający kleszcze

Składniki:

Przygotowanie:

Mieszamy ze sobą wszystkie olejki. Powstałą mieszanką nacieramy odsłonięte miejsca na ciele narażone na ugryzienie kleszczy. Uwaga! Olej z awokado może pobrudzić ubranie.

6. Zrób perfumy odstraszające kleszcze

Jeśli lubisz zapach olejków eterycznych to godne polecenia są również „perfumy przeciwkleszczowe”. Przygotowanie go jest banalnie proste: Wystarczy, że 5 – 7  kropli wybranego olejku z poniższej listy

  • goździkowego
  • cytronelowego
  • z drzewa herbacianego
  • tymiankowego
  • szałwiowego
  • z trawy cytrynowej
  • z mięty pieprzowej
  • paczulowego

wymieszaj z 50 ml oleju roślinnego (np. z nasion winogron, słodkich migdałów, awokado). Wyjątek stanowi olejek z drzewa herbacianego, który można aplikować na skórę bezpośrednio z buteleczki.

Dlaczego warto pomagać innym?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię