Wypadające włosy mogą świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem

Włosy wychodzą Ci przysłowiowymi garściami? Nie pomagają odżywki i łykanie specjalnych preparatów na ich wzmocnienie? Sprawdź, czy nie dotyka Cię jedna z poniżej opisanych dolegliwości.

Niepokojące jest tracenie w ciągu doby ponad 100 włosów, które utrzymuje się, przez co najmniej kilka dni.

1. Choroby tarczycy

Zarówno nadczynność, ja i niedoczynność tego gruczołu mocno osłabia włosy. Jeżeli dodatkowo odczuwasz zmęczenie, osłabienie, chudniesz lub tyjesz, mimo zdrowego odżywiania, koniecznie odwiedź endokrynologa.

2. Anemia

Niski poziom żelaza w krwiobiegu oznacza niedotlenienie komórek. Jako pierwsze tracą na tym, najmniej potrzebne organizmowi elementy. Bladość, zmęczenie i osłabienie + wypadające włosy – warto wykonać badania krwi w kierunku anemii.

3. Niedobory witamin i składników mineralnych

Uboga, monotonna dieta lub żywienie się w fast foodach to proszenie o kłopoty. Posiłki warto urozmaicić, wzbogacając o dużą ilość warzyw. Z owocami należy zachować ostrożność, bo zawierają dużo cukrów i mogą sprzyjać nadwadze i otyłości.

 

4. Drastyczne metody odchudzania

Proszenie się o kłopoty, z których efekt jojo może być najmniej uciążliwym.

5. Menopauza

Okres przekwitania jest trudnym w życiu każdej kobiety. Obniżenie poziomu estrogenów może powodować przerzedzanie włosów. Pomóc może endokrynolog, dobierając odpowiednią hormonalną terapię zastępcza, która złagodzi skutki klimakterium i poprawi kondycję, nie tylko włosów.

6. Odstawienie antykoncepcji hormonalnej

Mechanizm podobny jak w przypadku menopauzy nagły spadek poziomu hormonów.

7. Narodziny dziecka

W około 4 miesiące po porodzie kobiety mogą doświadczyć gwałtownej utraty włosów. Wszystko wróci do normy, to burza hormonów po ciąży i połogu.

8. Nadmiar męskich hormonów

Wbrew obiegowej opinii, dotyczy obu płci. Nadmiar androgenów może być u kobiet wywołany chorobami jajników, u mężczyzn nadmierną produkcją dihydrostestosteronu. Warto odwiedzić lekarza, łysienie androgenowe można leczyć.

9. Przesada w upiększaniu

Zbyt częste mycie, nadmierne ilości lakieru, a nawet ciasne wiązanie, czy upinanie, przesuszają trują cebulki włosów i odcinają dopływ krwi do nich. Wszystko może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów. Podobnie ma się rzecz z farbowaniem.

 

10. Choroby skóry głowy

Łupież, świąd, zaczerwienienie towarzyszące wypadaniu włosów – z tym trzeba się jak najszybciej udać do dermatologa.

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być wiele. Od nadużywania suszarki, czy środków pielęgnacyjnych, aż po poważne choroby. Zawsze warto przyjrzeć się własnemu przypadkowi starannie i zadecydować, czy potrzebna jest interwencja lekarska, czy wystarczy zmiana nawyków.

 

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię