Kobiety jeżdżą ostrożniej i bezpieczniej od mężczyzn

Kobiety jeżdżą ostrożniej i bezpieczniej od mężczyzn. Tak wynika z okolicznościowego raportu Instytutu Transportu Samochodowego. Jego autorzy wskazują, że kobiety-kierowcy prowadzą rozważniej i przez to w mniejszym stopniu powodują wypadki.

Jak mówi rzecznik Instytutu Mikołaj Krupiński, wynika to także z faktu, że mężczyźni o wiele częściej przekraczają dozwoloną prędkość. A to właśnie jest najczęstszą, obok nieustąpienia pierwszeństwa przyczyną wypadków.

Autorzy raportu wskazują, że w ubiegłym roku mężczyźni spowodowali ponad 74 procent ogółu wypadków, natomiast kobiety trochę ponad 21 procent z nich.

Mikołaj Krupiński podkreśla, że panie mają ważne predyspozycje, by prowadzić samochody. „Z badań wynika, że kobiety wypadają lepiej w testach pamięci przestrzennej, koncentracji, podzielności uwagi, a także ze znajomości przepisów. Z badań wynika, że kobiety jeżdżą bardziej zachowawczo, ostrożnie i są spokojniejsze oraz częściej stosują się do kodeksu drogowego” – dodaje Mikołaj Kurpiński.

 

Badacze przyznają jednak, że wraz ze wzrostem liczby prowadzących samochody kobiet wzrasta liczba wypadków przez nie spowodowanych. Ponadto część pań zaczyna przejawiać typowo męskie agresywne zachowania na drogach. Niemniej, na razie jest to niewielka część kobiet-kierowców – podsumowują badacze.

Tatuuje od ponad 80 lat

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię