Missisipi: zamknięto ostatnią placówkę, w której dokonywano aborcje

Jedyna placówka w stanie Missisipi, w której dokonywano aborcji została zamknięta. Placówka została objęta postępowaniem prawnym, po decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który, pod koniec czerwca, uchylił orzeczenie w sprawie Roe przeciwko Wade z 1973 roku.

Decyzja Sądu umożliwiła zakazywania aborcji na poziomie stanów. Około połowa z nich już zadeklarowała zakaz aborcji na swoim terenie.

Roe versus Wade to sądowa rozpatrzona na początku lat siedemdziesiątych przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych. W jej wyniku aborcja została uznana w USA za legalną przez cały okres ciąży, dając jednak stanom możliwość wprowadzenia regulacji ograniczających możliwość aborcji w drugim i trzecim trymestrze.

W 1973 roku Sąd Najwyższy USA w sposób wiążący uznał, że 14. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych w ramach ochrony prawa do wolności gwarantuje również prawo do aborcji.

 

Tymczasem sędzia Samuel Alito – autor projektu opinii dotyczącej orzeczenia z 1973 roku – zauważył, że ani żaden przepis Konstytucji USA, ani też 14. poprawka nie zawierają żadnego odniesienia do aborcji. Skoro zatem prawo do aborcji – argumentuje sędzia – nie wynika z przepisów Konstytucji, ani też 14. poprawki – ani wprost, ani w sposób dorozumiany – ochrona życia przez stany, które się na nią zdecydują, jest możliwa.

IAR

45 interesujących faktów i ciekawostek na temat czekolady

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię