Los Angeles – Kreatywna Stolica Świata

Największe miasto Kalifornii i trzecie co do wielkości w całym USA. Wyrosłe z niewielkiego pueblo Matki Bożej Królowej Aniołów , dzisiaj przyciąga miliony turystów. Pod względem zawodów artystycznych jest w światowej czołówce. To tu mieści się też legendarna wytwórnia filmowa – Hollywood.

Metropolia jest centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, zamieszkiwanej przez ludzi z ponad 140 krajów, którzy posługują się 224 językami świata. Czyni ją to najbardziej zróżnicowanym etnicznie miastem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Samo miasto podzielone jest na aż 80 dzielnic.

El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de los Angeles del Rio de Porciuncula – bo tak brzmi pierwotna nazwa Los Angeles powstało jako jedna z pierwszych osad kolonialnych, już w pierwszej połowie XVI wieku. To tu Hiszpanie zaczęli się osiedlać, w miejscu nazywanym orzez rdzennych mieszkańców  Yaanga – co tłumaczy się jako „osada trującego dębu”, Skąd taka nazwa, tego badacze dziś wyjaśnić nie potrafią.

Kiedy w roku 1910 do miasta dołączyła najbardziej dziś znana wytwórnia filmowa Hollywood, istniało ich już tam ponad dwadzieścia. Po kolejnych 11 latach 80% światowego przemysłu filmowego było już zgromadzone w Los Angeles, a miasto jak magnes przyciągało marzących o karierze aktorskiej, czy pracy przy filmach, ludzi z całego świata. Jedynie w latach trwania II wojny światowej branża filmowa ustąpiła przemysłowi zbrojeniowemu – stało się oni głównym ośrodkiem przemysłu lotniczego i stoczniowego.

Los Angeles to także kolebka internetu. Już w roku 1969 dokonano pierwszej transmisji ARPANET. Przesył danych szedł z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles do Stanford Research Istitute w Menlo Park w San Francisco.

Miasto Aniołów to także miejsce niezbyt bezpieczne do mieszkania. Ułożenie w tak zwanym Pierścieniu Ognia sprawia, że okolica jest nadzwyczaj aktywna sejsmicznie. Rocznie dochodzi tam do około 10 000 trzęsień ziemi. Z kolei części położone na wybrzeżu narażone są na uderzenia Tsunami. To nie wszystkie ciekawe zjawiska przyrodnicze, jakie tam występują. Miasto znane jest ze zjawiska June Gloom, – poranne, gęste mgły rozpraszają się w ciągu dnia.

 

W L.A. znajdują się główne siedziby siedmiu korporacji z listy Fortune 500 – corocznego rankingu 500 największych amerykańskich przedsiębiorstw, klasyfikowanych według przychodów brutto, co czyni je jednym z finansowych centrów świata. Pośród wielu firm, najczęściej związanych z szeroko pojętą branżą artystyczną, mieści się tam, między innymi Getty Center – najzamożniejsza instytucja zajmująca się sztuką na całym świecie.

Los Angeles, choćby z racji swoich rozmiarów i różnorodności jest miejsce, w którym każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. I nie będą to jedynie wielbiciele sztuki filmowej, robiący zdjęcia legendarnego napisy „Hollywood”, będące obowiązkowym elementem każdej pocztówki.

MT

Sentinel – wyspa rajska i niedostępna

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię