19 porad na skuteczne organizowanie przestrzeni w domu

Czy masz problem z utrzymaniem porządku w domu? Masz trudności ze zorganizowaniem przestrzeni? Ciągle czegoś nie możesz znaleźć? No cóż…

Utrzymanie porządku w domu może być trudne bez konsekwentnego sprzątania, ale korzyści z uporządkowanego domu są ogromne. Osoby profesjonalnie zajmujące się porządkami mogą być drogie. Oto kilka porad, dzięki którym zaoszczędzisz zarówno czas jak i pieniądze, a przede wszystkim zorganizujesz swój dom. Oto kilka porad:

1. Pięć stosów

Kiedy robisz porządki, rzeczy co do których masz wątpliwości co z nimi zrobić możesz posegregować na pięć stosów: do przeniesienia do innego pomieszczenia, do podarowania bliskiej osobie, do oddania potrzebującym, do wyrzucenia oraz do „zamarynowania”. W tym ostatnim przypadku oznacz pudełko z datą od 6 do 12 miesięcy od daty zapakowania i przełóż do niego rzeczy, które nie kwalifikują się do pozostałych kategorii. Jeżeli minie czas, który określiłeś na opakowaniu, a ty nawet go nie otworzysz – to znak, że możesz spokojnie wyrzucić te rzeczy.

2. Twórz reguły

Podczas porządków i organizowania twórz reguły dotyczące tego, co zatrzymujesz, a co wyrzucasz. Na przykład w stosunku do ubrań pozbywasz się takich, które są już zużyte, poplamione, za małe lub za duże; w stosunku do czasopism i magazynów wyrzucasz takie, które są sprzed ponad roku. To oczywiście tylko przykłady, reguły musisz stworzyć sam, no i oczywiście musisz się ich jeszcze trzymać.

3. Niszcz na bieżąco dokumenty, których nie potrzebujesz

To wprost zaskakujące – ile niepotrzebne dokumenty potrafią narobić bałaganu – są to wszelkiego rodzaju stare rachunki, przeterminowane karty gwarancyjne, niepotrzebne dokumenty medyczne, etykiety paczek, stare CV, nieaktualne ogłoszenia, i wiele, wiele innych rzeczy. Warto stworzyć dla wszelkiej dokumentacji wydzielone miejsce w domu i regularnie je oczyszczać. Pamiętaj, że dokumenty zawierające dane wrażliwe i osobowe należy dokładnie zniszczyć, najlepiej w niszczarce.

4. Unikaj pokrywek

Unikaj pokrywek na koszach na bieliznę i wszelkich innych pojemnikach. Po prostu utrudniają one odłożenie i odnalezienie rzeczy. Warto używać przezroczystych pudełek, które nadają się właściwie do wszystkiego – od żywności, przez drobiazgi i zabawki po ubrania. Bez trudu można dopasować odpowiedni rozmiar i przeznaczenie pojemnika (te do żywności powinny być wykonane ze specjalnego plastiku). Pojemniki pasują do prawie każdej półki w każdym domu i mogą pomieścić większość rzeczy.

5. Usuwaj bałagan, nie twórz większej przestrzeni do przechowywania

Zdezorganizowani ludzie sądzą, że kupno nowych regałów i pojemników załatwi sprawę. wracają do domu, próbują ich użyć i okazuje się, że nie są one odpowiedniego typu czy rozmiaru, gdyż nie zaczęli od posortowania rzeczy. Warto zapamiętać jedną przewodnią zasadę – nadrzędnym celem jest porządek w domu, nie zaś kupowanie nowych organizerów aby wszystko magazynować – to będzie generować tylko dodatkowy bałagan. Nie staraj się przechowywać na siłę czegoś, czego nie potrzebujesz.

6. Nadmiar papieru

Okazuje się, że naszych domach zalega najwięcej rzeczy wykonanych z papieru – konieczne jest odsiewanie ich każdego dnia, niezależnie od tego, czy są to czasopisma, katalogi, poczta, paragony czy cokolwiek innego.

7. Sentymenty

Jeśli z sentymentalnych powodów trzymasz coś, co nie pasuje do twojego domu — powiedzmy niebieski fotel cioci lub żyrandol babci – pamiętaj, że to wspomnienie, które pielęgnujesz, a nie użyteczny przedmiot. Zrób mu zdjęcie, dodaj je do katalogu lub opraw w ramkę, a sam przedmiot przekaz komuś, komu się przyda. Niekiedy pamiątki wręcz niszczeją nigdy nie będąc używanymi, podarowując je komuś kto ich potrzebuje dajemy im nowe życie.

8. Sprzedawaj

Rzeczy wartościowe, które zalegają w domu, a których nie potrzebujemy możemy sprzedawać w Internecie. Dzisiaj nie jest to trudne. Zawsze możemy tez oddać komuś za darmo lub wymienić na coś innego.

9. Uważaj na płaskie i otwarte powierzchnie

Mogą one szybko stać się strefami zrzutu dla bałaganu. Tak dla przykładu – często stół w jadalni zawalony jest stertą różnych rzeczy. Warto je sprzątnąć, ustawić na środku wazon z kwiatami i nakrycie – to zwykle uniemożliwia pozostawianie tam zbyt wielu rzeczy.

 

10. Używaj samochodu

W samochodzie również warto przechowywać niektóre rzeczy. Warto wyposażyć się w niewielki folder do przechowywania kuponów na zakupy – w ten sposób zawsze będziemy mieli je pod ręką i nigdy nie zapomnimy wziąć ich do sklepu. Warto zadbać także o miejsce w bagażniku i używać organizerów do po przewożenia rzeczy. Koniecznie woź w samochodzie worek na śmieci i na bieżąco wyrzucaj to czego nie potrzebujesz.

11. Uporządkuj kalendarz

Porządkując dom warto zadbać tez o swój czas. Umieść w kalendarzu wszystko to co jest dla ciebie ważne. Regularnie spoglądaj na kalendarz – pokaże ci to mnóstwo rzeczy, które robiłeś, a które nie mają dla ciebie większego znaczenia, warto je więc wyrzucić ze swojego życia.

12. Nie odkładaj rzeczy na później

W miarę możliwości wykonuj wszystko na bieżąco – od razu otwieraj pocztę, wyrzucaj koperty, zmywaj naczynia po obiedzie i opróżniaj kosz kiedy jest pełny. Odwlekanie powoduje niestety większy bałagan.

13. Przechowuj małe urządzenia w szafkach

Robot kuchenny, blender, maszyna do chleba i wszystkie inne urządzenia, których nie używasz codziennie powinny być przechowywane w szafie i wyciągane wtedy, kiedy są potrzebne.

14. Odwieszaj rzeczy z brzegu

Wszystkie rzeczy, których używasz z szafy odwieszaj z brzegu i daj sobie rok. Po upływie tego czasu, jeżeli coś nadal wisi z tyłu i nie przypominasz sobie abyś z tego korzystał – należy się tego pozbyć.

15. Używaj jednego rodzaju wieszaka

Wieszak, wieszakowi nie jest równy. Wieszaki rożnych rozmiarów i rozmiarów powodują chaos w twojej szafie i warto z tym skończyć. Zacznij używać jednego rodzaju – twoja garderoba zyska na estetyce, łatwiej też będzie wszystko odnaleźć.

16. Organizuj przestrzeń w szafie

Warto dokładniej przyjrzeć się swoim szafom, niektóre z nich można usprawnić, np. poprzez dołożenie półki lub drążka do wieszania.

17. Segreguj obuwie

Obuwie zimowe nie musi zalegać w twojej szafce na buty latem. Po zakończeniu sezonu warto obuwie przełożyć do kartonu lub pojemnika i wynieść na strych aby zwolniło miejsce dla innego rodzaju.

18. Porządkuj zdjęcia

Wielu z nas gromadzi zdjęcia w totalnym chaosie, często po kilku latach nie pamiętamy gdzie zostały zrobione i w jakich okolicznościach. Warto organizować zdjęcia w albumy i do każdego dodawać krótką notatkę. Później będziemy mieli co pokazywać dzieciom i wnukom.

19. Rysunki dzieci

Jeżeli nie chcemy wyrzucać dzieł naszych pociech, nie musimy przechowywać ich w szufladzie lub przyklejać na lodówkę. Warto zaopatrzyć się w specjalne ramki, które umożliwią eksponowanie rysunków np. w dziecięcym pokoju.

Jak uporządkować swoją pracownię w 5 prostych krokach?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię