Jak zadbać o siebie pod każdym względem?

Przepis jest banalnie prosty i często podają go lekarze.

• unikać stresu
• wysypiać się
• zdrowo odżywiać
• dbać o zdrową aktywność fizyczną
• być szczęśliwym
• rzucić używki

Oczyma duszy widzimy, jak w tej chwili część Czytelników ze śmiechu spada z krzeseł i foteli. Rzeczywiście, niby wszyscy wiemy co powinniśmy robić, żeby dbać o formę fizyczną i psychiczną. Jednak w praktyce jest to bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że nie warto się starać.

Unikać stresu
Unikanie stresu jest niewykonalne, jednak można złagodzić jego wpływa organizm zmieniając do niego podejście. „Grubsza skóra” to dobry sposób, żeby przetrwać sytuacje, na które nie mamy wpływu, a które nie mają bardzo dużego wpływu na życie.

Wysypiać się
Wbrew pozorom oszczędzanie na śnie to fatalny pomysł, który w dalszej perspektywie, na pewno się zemści. Człowiek dorosły potrzebuje średnio od 6 do 8 godzin snu na dobę. Oznacza to, że będą osoby, którym wystarczy pięć godzi i takie, które do komfortowego funkcjonowania potrzebują 9 godzin zdrowego snu.

Zdrowo się odżywiać
Z całą pewnością można zrezygnować z potraw gotowych i wysoko przetworzonych, na rzecz naturalnych, samodzielnie przygotowywanych posiłków. Zrobienie kanapek czy jajecznicy, ugotowanie prostej zupy nie wymaga wybitnych talentów ani dogłębnej wiedzy. Organizm będzie wdzięczny. Słone przekąski typu chipsy warto zastąpić surowymi warzywami. Chrupią tak samo.

Dbać o aktywność fizyczną
Energiczne spacery, bez względu na pogodę, czy 10 minut gimnastyki w domowym zaciszu nie wymaga wiele czasu, ani wysiłku, a koszty finansowe są zerowe. Za to regularnie i konsekwentnie powtarzane są jak balsam dla układu sercowo – naczyniowego.

Być szczęśliwym
Szczęście to stan umysłu i dla każdego oznacza coś innego. Warto znaleźć swoją wewnętrzną, spokojną przystań, w której można się schronić, kiedy wokół szaleje zawierucha. Pomaga w tym medytacja i treningi autorelaksacyjne. Pomocna może się okazać specjalna muzyka.

 

Rzucić używki
Alkohol, papierosy, pita w nadmiarze kawa, że o środkach psychoaktywnych nie wspomnimy, to ogromne obciążenie, dla i tak już nadwyrężonego organizmu. Warto mu ulżyć odstawiając dodatkowe „zatruwacze”.

Ciało i psychika wzajemnie na siebie oddziałują, dlatego też dobry stan jednego z nich, automatycznie poprawia stan drugiego i odwrotnie. Choroba, czy stres źle wpływają na organizm. Życie w XXI wieku jest trudne. Nie dokładajmy sobie dodatkowych ciężarów.

MT

Dziennik – przyjacielem w trudnych czasach

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię