Wygląda jak kwiat, ale jest zwierzęciem. Nowo odkryty mieszkaniec Pacyfiku

Fot. YouTube

Naukowcy z fundacji Nautilus Live przeżyli nie lada zaskoczenie, kiedy z ciemnych wód głębin Oceanu Spokojnego, na zachód od Hawajów, wyłonił się … kremowy tulipan.

I to na głębokości niemal 3 km pod powierzchnią wody. Na nigdy wcześniej niebadanym fragmencie dna zauważono stworzenie, które aktywnie polowało na przepływające organiczne drobinki. Podobne egzemplarze znane były z głębin Atlantyku i Oceanu Indyjskiego.

Zwierzę należące do koralowców wyglądem do złudzenia przypomina niektóre rosnące na powierzchni kwiaty. Pióro morskie, bo o nim mowa, należy do rzędu piórówek i ma niezwykłą zdolność. Jako, że jest aktywne nocą, wtedy wyciąga się na całą długość swojego, niemal półmetrowego ciała. W ciągu dnia spoczywa skurczone w postaci zaledwie 9 centymetrowego „guzka”.

 

Dzięki zdalnie sterowanym pojazdom służącym do eksploracji niedostateczny dla ludzi fragmentów dna, odkryto dwa egzemplarze tego samego gatunku. Świadczy to o istnieniu w tym miejscu, stałej populacji, której wielkości jak dotąd, nie określono. Prawdopodobnie jest to nowy, dotąd nie znany nauce gatunek.
Co ciekawe kuzyn nowo odkrytego zwierzęcia, zamieszkuje wody Bałtyku i ma zdolności bioluminescencji – świeci własnym światłem, rozjaśniając morskie głębiny.

MT

„Mówiące” papugi – dźwiękonaśladownictwo na mistrzowskim poziomie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię