Nie jest tajemnicą, że praktycznie każdy z nas ma swoją receptę na zdrowie. Dla jednego jest to aloes, inny wierzą w siłę zakwasu buraczanego, a ktoś jeszcze inny stawia na właściwości prozdrowotne poczciwego pomidora.
Smaczliwka Wdzięczna, bo tak właśnie nazywa się awokado, kryje w sobie ogromne bogactwo składników mających dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Co ciekawe, badania archeologiczne dowiodły, że awokado było już wykorzystywane w kuchni 7000 lat p.n.e.
Pestka z awokado – jadalna czy nie?
Jeszcze do niedawna pestka z awokado uchodziła za niejadalną. Przeprowadzone badania udowodniły jednakże, że pestka nie tyko jest jadalna ale zawiera również bogactwo dobroczynnych składników, którymi możemy wesprzeć organizm. Zawiera 70% więcej przeciwutleniaczy niż sam miąższ owocu.
Ale to dopiero początek wspaniałości ukrytych w pestce z awokado.
Znajdziemy w niej :
- witaminy A i E działające ochronnie przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Optymalizują wzrost nabłonka nie dopuszczając przy tym do nadmiernego złuszczania naskórka, przesuszeń oraz uszkodzeń zewnętrznych. Wspomagają regenerację i odbudowę warstwy epidermy (naskórka)
- flawonoidy posiadające wysoki poziom biodostępności i silne działanie przeciwutleniające
- karotenoidy, które wpływają na odpowiedni koloryt i jakość naszej skóry jak również wspomagają właściwości odmładzające. Alfa i beta karoten, beta-krypto-ksantyna, luteina, likopen i zeaksantyna to główne barwniki transportowane przez jelita do krwi odżywiające różne tkanki w organizmie człowieka. Karotenoidy są jak tarcza ochronna przeciw chorobom nowotworowym, podejmujące staranną walkę usuwania wolnych rodników z organizmu.
- Na liście cennych składników zawartych w pestce z awokado znajdują się również minerały jak magnez, potas, wapń oraz witaminy z grupy B.
Mają one pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie serca, układu nerwowego, mięśniowego i limfatycznego. Wspomagają gospodarkę hormonalną i pracę tarczycy. Dobrze działają przy bólach menstruacyjnych pełniąc funkcje rozkurczowe.
Pestka z awokado a choroby
Miażdżyca, choroby serca, niedokrwistość i nadciśnienie tętnicze są najczęstszymi chorobami XXI wieku, którym możemy się przeciwstawić na przykład przez zastosowanie naturalnych darów natury, takich jak choćby wspomniana pestka z awokado
Epidemią naszych czasów jest również otyłość. Stoi za nią najczęściej zła dieta i brak błonnika pokarmowego w diecie.
- Błonnik pokarmowy zawarty w pestce z awokado daje duże korzyści dla odpowiedniego funkcjonowania przewodu pokarmowego.
- Pobudza on funkcję żucia i wydzielania śliny.
- Ułatwia jelitom proces trawienia, dzięki temu regulując wypróżnienia.
- Pomaga w usuwaniu z organizmu toksyn i metali ciężkich.
- Jest doskonałym „zapychaczem” powodującym uczucie sytości po posiłku. Walory błonnika zawartego w pestce z awokado chronią również przed problemami z uchyłkiem jelit, polipami, żylakami odbytu oraz rakiem jelita grubego.
- Pełni funkcje naprawcze dla włosów i paznokci.
- Wspomaga produkcję kolagenu.
- Spowalnia wchłanianie glukozy oraz obniża poziom złego cholesterolu we krwi.
- Wyniki badań, opublikowane na łamach Journal of Basic and Clinical Physiology and Pharmacology, potwierdzają obecność w pestce awokado saponin, alkaloidów i terpenoidów – substancji które w naturalny sposób mogą łagodzić objawy choroby Alzheimera
Warto zatem włożyć trochę pracy w przygotowanie cennego proszku z pestki z awokado!
JAK PRZYGOTOWAĆ PESTKĘ Z AWOKADO DO UŻYCIA:
Proces przygotowania pestki może wydawać się trudny i mozolny. Nic bardziej mylnego!
- Wystarczy wyjęte pestki umyć, osuszyć i wysuszyć przez 2-3 dni w nasłonecznionym miejscu.
- Dla niecierpliwych proces ten można skrócić przy użyciu piekarnika rozgrzanego do 120C stopni przez 2h.
- Lepiej będą się suszyć pokrojone na małe kawałki – ułatwi to później dokładne ich zmielenie.
- Do mielenia można użyć mikser elektryczny lub ręcznie zetrzeć na tarce.
- Polecam zdecydowanie pierwszą formę mielenia, która szybciej i dokładniej zmieli pestkę.
- Sproszkowaną pestkę dodajemy do koktajli, zup czy porannej owsianki.
Proszek z pestki można wykorzystać również do wykonania domowego peelingu, który odżywi skórę i pomoże opóźnić jej starzenie. Oto przepis:
Powodzenia!
Tekst: Edyta Jindi, opracowanie i szata graficzna: ZSS
Aktywny związek z grzyba Hericium Erinaceus drastycznie poprawia pamięć
Posłuchaj podcastów: