Trujące rośliny w parkach i ogrodach

315

Trujące rośliny często kojarzą się z tropikalnym klimatem – lasami Azji i Ameryki czy też roślinnością w Afryce. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że wiele niebezpieczeństw jest bliżej nas niż może się wydawać – trujące rośliny spotykane są powszechnie w parkach, ogrodach, rosną także na działkach, balkonach i tarasach.

Wielu także błędnie uważa, że skoro roślina jest zjadana przez ptaki lub inne dzikie zwierzęta jest jadalna dla ludzi – prawda jest taka, że takie przeświadczenie może kosztować życie. Prezentujemy listę powszechnie występujących roślin, które są niebezpieczne dla człowieka.

1. Konwalia (Convallaria maialis)

Konwalie choć kuszą wyglądem i zapachem zawierają konwalotoksynę, która stanowi naturalną obronę rośliny przed wyjadaniem jej nasion przez zwierzęta. Do objawów zatrucia należą wymioty, biegunka oraz zaburzenia pracy serca. Co więcej – zaledwie kilka jagód konwalii może spowodować śmierć dziecka.

2. Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium)

Roślina zawiera w sobie alkaloidy tropanowe, które powodują zatrucie. Do objawów należą omamy słuchowe i wzrokowe a także napady wściekłości oraz szału.

 

3. Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nicalis)

Trująca jest cała roślina, jej spożycie grozi niestrawnością, kontakt z cebulkami może wywołać podrażnienia skóry.

4. Narcyz (Nacrissus)

Cebulki narcyza są silnie trujące. Po spożyciu wywołują wymioty, duszności, wzmożoną potliwość oraz biegunkę. Mogą również spowodować podrażnienia skóry.

5. Hiacynt (Hyacinthus)

Trujące są cebule hiacynta, mogą one powodować lekkie podrażniania skóry u osób z cerą wrażliwą. Przy ich sadzeniu należy zakładać rękawice.

6. Zimowit jesienny (Colchicum autumnale)

Silnie trująca jest cała roślina. Zawiera ona kolchicynę, która jest niebezpieczna dla człowieka, koni i bydła. U ludzi po ok 4-6 godzinach od spożycia pojawia się krwawa biegunka oraz obniżenie ciśnienia i temperatury ciała. Zatrucie prowadzi do śmierci na skutek paraliżu układu oddechowego.

7. Tulipan (Tulipa)

Trujące są cebulki tulipana, których spożycie powoduje bóle brzucha, zawroty głowy oraz nudności. Odnotowano również kilka przypadków śmiertelnych.

8. Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna)

 

Wszystkie części tej rośliny są silnie trujące, największe stężenie toksycznych alkaloidów znajduje się w korzeniach i owocach. U dorosłego człowieka spożycie 10-20 owoców może doprowadzić do śmierci, dawka śmiertelna dla dzieci to zaledwie 3-4 owoce.

9. Miłek wiosenny (Adonis vernalis)

Jest rośliną silnie trującą. Pierwszymi objawami zatrucia są mdłości i wymioty, chwilę później następują skurcze, paraliże i zaburzenia widzenia. Większe dawki rośliny powodują śmierć na skutek zatrzymania pracy serca.

10. Jaskier jadowity (Ranunculus scleratus)

Roślina zawiera w sobie kilka trujących substancji, głównie: glikozyd ranunkuliny, protoanemoniny i anemoniny. Zaledwie kilka kropel soku jaskra powoduje lokalne zaczerwienienie skóry, pęcherze oraz wysypkę.

11. Tojad mocny (Aconitum napellus)

Tojad zawiera spore ilości silnie trującej akonityny. Dawka śmiertelna tej substancji dla dorosłego człowieka to zaledwie 2mg. Śmierć następuje na skutek paraliżu mięśni oddechowych oraz serca.

12. Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea)

Zatrucie naparstnicą powoduje zaburzenia rytmu serca, zaburzenia widzenia, silne wymioty oraz problemy z układem oddechowym.

13. Szalej jadowity (Cicuta virosa)

W liściach rośliny znajduje się silnie trująca cykutoksyna, która jest wielonienasyconym alkoholem. Objawami zatrucia są nudności, biegunka, skurcze mięśni, rozszerzone źrenice, w ustach pojawia się piana. Ostatnim etapem zatrucia jest paraliż układu oddechowego i śmierć.

14. Blekot pospolity (Aethusa cynapium)

Jest to zawierający trujący alkoloid (koniinę) chwast, który już w niewielkich dawkach powoduje podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego. Większe dawki wywołują paraliż współczulnego układu nerwowego.

15. Szczwół plamisty (Conium maculatum)

Zatrucie tą rośliną wywołuje stopniowe osłabienie organizmu, następuje utrata wrażliwości na bodźce. W najgorszym wypadku może dojść do podrażnienia ośrodka oddechowego oraz śmierci.

16. Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Jest popularnym zielonym pnączem, które ozdabia ogrody. Zawiera jednak saponiny, które drażniąco działają na spojówki oraz skórę. W najcięższych przypadkach (często u osób podatnych na alergeny) może dojść do zatrzymania oddechu.

 

17. Różanecznik pontyjski (Rhododendron ponticum)

Zawiera glikozydy, z których najbardziej trującym jest andromedotoksyna. Spożycie rośliny powoduje silny ból brzucha oraz ślinotok.

18. Piwonia lekarska (Paeonia officinalis)

Wszystkie części rośliny zawierają toksyczne związki, które są szkodliwe po spożyciu dużych ilości. Powoduje łagodne objawy takie jak bóle brzucha, nudności, mdłości, czasami ma miejsce biegunka. Jak sama nazwa wskazuje posiada również właściwości lecznicze.

19. Kalina koralowa (Viburnum Opulus)

Na zawarte w owocach tej rośliny saponiny szczególnie wrażliwe są dzieci. Objawy zatrucia pojawiają się jednak na szczęście tylko po spożyciu ich dużej ilości, czego skutkiem jest ostry nieżyt przewodu pokarmowego.

20. Śnieguliczka biała (Symphoricarpos rivularis)

Owoce tej rośliny zawierają białe „mleczko”, które podrażnia skórę i błonę śluzową. Spożycie większej ilości owoców może doprowadzić do utraty przytomności.

21. Cis pospolity (Taxus baccata)

Zawiera toksynę alkaloidową, która zaburza pracę żołądka, jelit oraz serca. W najcięższych przypadkach poraża układ oddechowy co prowadzi do szybkiej śmierci.

22. Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium)

Do zatrucia dochodzi na skutek spożycia owoców, co powoduje silne biegunki oraz wymioty, które prowadzą do odwodnienia organizmu.

23. Bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens)

Największa ilość niebezpiecznych związków zawarta jest w liściach i korze. Objawami zatrucia są dreszcze, biegunka oraz wymioty.

24. Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis)

Popularny pod nazwą „tuja”. Posiada lekko trujące właściwości, po spożyciu świeżej rośliny wystąpić mogą bóle brzucha, biegunki oraz wymioty.

25. Wawrzynek wilcze łyko (Daphne mezereum)

Zawiera w sobie dwa trujące składniki: mezereinę oraz glikozyd dafninę. Objawami zatrucia są pieczenie i drętwienie ust, trudności w połykaniu oraz ślinotok.

26. Rącznik pospolity (Ricinus communis)

Posiada drażniąco-toksyczne właściwości, po spożyciu wywołuje mdłości, duszności oraz problemy ze wzrokiem.

27. Serduszka okazałe (Lamprocapnos spectabilis)

Trująca jest cała roślina, zwłaszcza jej korzenie. Pierwszymi objawami zatrucia są biegunka, wymioty oraz mdłości.

28. Trzmielina (Euonymus)

Jest silnie trującą rośliną. Objawy zatrucia pojawiają się jednak dopiero po kilkunastu godzinach, wtedy pojawiają się silne wymioty, biegunka, osłabienie, dreszcze. Dochodzi również do zaburzeń pracy serca i paraliżu. Za śmiertelną dawkę dla dorosłego człowieka uważa się 35 owoców.

29. Sumak odurzający (Rhus typhia)

Przypuszcza się, że zawiera podobne substancje do sumaka jadowitego, który na skutek bezpośredniego kontaktu wywołuje bolesne poparzenia, pojawia się również dokuczliwa czerwona wysypka. W poważniejszych przypadkach pojawić się mogą trudno gojące się rany. Najniebezpieczniejszy jest dla oczu.

30. Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)

Zawarte w roślinie trujące związki chemiczne wywołują niestrawność, biegunkę oraz bóle żołądka. W skutek zatrucia może dojść do odwodnienia organizmu.

 

31. Grochodrzew (Robinia pseudoaccacia)

Trująca jest cała roślina. Do objawów zatrucia należą mdłości, bóle brzucha, wymioty, wzdęcia, zaburzenia widzenia oraz gorączka.

32. Złotokap zwyczajny (Laburnum anagryroiders)

Zaliczany jest do grona najbardziej trujących roślin w Polsce. Zawiera silny alkaloid – cytyzynę, która niebezpieczna jest zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Działa paraliżująco na nerwy, spożycie kilku nasion przez dzieci może doprowadzić do śmierci, dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka to kilkadziesiąt nasion.

33. Glicynia chińska (Wisteria sinensis)

We wszystkich kwitnących pnączach rośliny obecny jest toksyczny glikozyd, który powodować może wymioty, nudności, bóle żołądka oraz biegunkę. Spożycie rośliny przez dziecko może doprowadzić do wirusowego zapalenia wątroby.

34. Ostróżka ogrodowa (Delphinium ajacis)

Z tej rośliny kiedyś produkowano preparaty na mole, muchy i karaluchy. Zawiera silnie trujące alkaloidy, które po spożyciu mogą powodować nudności wymioty oraz drgawki. W skrajnych przypadkach dojść może do niewydolności serca i paraliżu oddechowego.

Posłuchaj naszych podcastów: