9 sygnałów na to, że czas odpocząć

191

Jak rozpoznać, kiedy nadszedł odpowiedni moment, aby zatrzymać się w codziennym pędzie i odpocząć? Zwykle to nasz organizm wysyła nam sygnały, choć niestety często je lekceważymy. To niestety nie sprawia, że nasze problemy z przemęczeniem przemijają… Wręcz, przeciwnie, im znaki te są wyraźniejsze, tym wnikliwiej należy im się przyjrzeć.

Co najczęściej świadczy o tym, że pora zmienić swój tryb życia?

1. Pojawiające się problemy z koncentracją

Jeśli trudno nam się skupić nie tylko na pracy, ale i na najprostszych, prozaicznych czynnościach, jest to wyraźny sygnał, że należy zwolnić.

 

2. Pojawiające się problemy ze snem

Mogą przejawiać się na różne sposoby, np. w trudnościach z zasypianiem pomimo ogromnego zmęczenia, wybudzaniem się w środku nocy lub niemożnością ponownego zaśnięcia. Innym symptomem przemęczenia bywa niska jakość snu, która objawia się brakiem uczucia wypoczęcia niezależnie od ilości przespanych godzin.

3. Rozdrażnienie i brak panowania nad swoimi emocjami.

Jest to często pojawiająca się konsekwencja funkcjonowania w stresie i w szybkim tempie. Życie w biegu, bez możliwości relaksu, nieuchronnie prowadzi do wypalenia psychicznego — nie da się w takim trybie za długo „pociągnąć”.

4. Obniżenie odporności

Częstsze przeziębianie się niż wcześniej to wyraźny objaw osłabienia organizmu na skutek życia w permanentnym napięciu.

5. Utrata radości życia i dotychczasowych zainteresowań oraz hobby

Chroniczny stres potrafi przygnieść swoim ciężarem nawet najbardziej energiczną, aktywną i optymistyczną osobę. Każdy człowiek ma swoje granice wytrzymałości, nikt nie jest niezniszczalny. Jeżeli zauważamy, że dotychczasowe pasje przestały sprawiać nam radość, nigdy nie należy tych sygnału lekceważyć. Gdy ten stan trwa zbyt długo, może to skończyć się nawet załamaniem nerwowym i depresją.

6. Nie możemy wytrzymać dnia bez „stymulaczy”

Kawa, napoje energetyczne, etc., jedynie tymczasowo niwelują zmęczenie. Od czasu do czasu można się nimi wspomóc bez uszczerbku na zdrowiu, lecz nie mogą równać się temu, co daje prawdziwy wypoczynek.

7. Coraz częściej popełniamy błędy

Nagminnie pojawiające się błędy i pomyłki w trakcie wykonywania codziennych obowiązków zawodowych i domowych są również konsekwencją długotrwałych sytuacji stresowych, ciążącej nad nami presji doskonałości i bezbłędności, oraz wspomnianych wcześniej trudności z koncentracją.

8. Pracujemy coraz dłużej

Nie jest to równoznaczne z faktem, że zostało nam przydzielonych więcej obowiązków. Częściej jest to skutek spadku naszej wydajności. Przy czym możemy mieć wrażenie, że musimy dłużej zostawać w pracy, aby sobie zrekompensować w ten sposób ten spadek produktywności.

9. Nie możemy przestać myśleć o pracy

Nawet kiedy kończymy dzień roboczy, nie możemy przestać myśleć o tym, co się wydarzyło i o obowiązkach, jakie na nas spoczywają. Nie jesteśmy w stanie się odprężyć, być może dręczy nas poczucie winy za to, co poszło nie po naszej myśli.

19 rzeczy które Cię uszczęśliwią